Sportovní gymnastka Shawn Johnson konečně promluvila o problému s jídlem. Touha po olympiádě ji o mnohé připravila

Zdroj: s_bukley / Shutterstock

Bývalá sportovní gymnastka a absolutní mistryně světa z roku 2007 Shawn Johnson byla dlouhou dobu středem pozornosti. Na olympiádě konající se v roce 2008 vyhrála na kladině. Za svoji sportovní kariéru se těšila hned z několika úspěchů.

Nikdo nepochyboval o tom, že je na mladou gymnastku vyvíjen velký tlak. Snaha být nejlepší a právě i onen tlak veřejnosti byly důvodem, proč se Shawn potýkala s poruchou příjmu potravy. Jak se jí nad touto temnou silou podařilo vyhrát?

Touha být dokonalá

Slavná gymnastka a zlatá olympijská medailistka nedokázala o svém problému nahlas a otevřeně mluvit hned.

Vpřed ji poháněla touha být dokonalá. Srovnávala se s ostatními sportovkyněmi, zároveň se snažila udržet se v kondici právě kvůli své kariéře.

„Během přípravy na olympiádu v roce 2008 omezila svou dietu na přibližně 700 kalorií denně,“ informuje eonline.com. A to je opravdu hodně málo, natož pak pro profesionálního sportovce.

Zdraví v ohrožení

Dlouhodobé dodržování nízkého kalorického příjmu dovedlo Shawn až k poruše příjmu potravy. To mělo za následek další zdravotní potíže.

Během tréninku několikrát omdlela. Pociťovala zoufalý nedostatek energie a problémy se dostavily i v typicky ženské oblasti – neměla menstruaci.

Shawn se netají tím, že je perfekcionistka a tenhle její povahový rys se bohužel promítnul i do poruchy příjmu potravy. Přiznala, že zašla až příliš daleko ve snaze být ve všem dokonalá.

Strach o tom mluvit

Zapálená gymnastka, které se úspěchy v její sportovní kariéře doslova lepily na paty, si dlouhou dobu neuvědomovala, jak moc sama sobě ubližuje.

Trvalo dlouho, než jí došlo, že věc, na kterou se upínala a o které věřila, že je prospěšná, ji ve skutečnosti může také zabít.

„Nemluvila jsem o tom,“ netajila se Shawn a web today.com píše i o tom, že rodičům o svém problému řekla až o mnoho měsíců později.

Jak se vrátit k normálu?

Problémy s jídlem prožívala Shawn především v období, kdy se připravovala na olympiádu. Tehdy dokonce sáhla i po lécích.

Opakovaně užívala diuretika a další léky, aby „nakoply“ její metabolismus. To všechno jen pro olympiádu, nežila pro nic jiného.

Jakmile bylo po všem, mladá gymnastka najednou nevěděla, jak má fungovat jako normální člověk. Nevěděla, jak se správně najíst a hlavně kolik toho sníst.

Nakonec se i ona s poruchou příjmu potravy statečně poprala, zpětně ale přiznává, že hazardovala se svým zdravím.

Zdroj: eonline.com, today.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz