Špindlerovský guláš se vyznačuje pestrostí chutí i surovin. Doporučuje ho i Zdeněk Pohlreich

Pohlreich
Zdroj: Profimedia

Guláš je oblíbeným jídlem v mnoha zemích a existuje celá řada jeho variant. Dokonce i v Česku se najde nepřeberné množství receptů a vypadá to, že každá rodina má zaručeně ten nejlepší návod, jak tuto pochoutku uvařit. A receptury jsou samozřejmě často tajné.

Pestrost chutí i surovin

Stejně pestré jsou i základní suroviny pro výrobu této dobroty. Velice často je upřednostňovanou surovinou hovězí kližka, ale receptura na Špindlerovský guláš je trochu náročnější, a možná i proto není tento guláš běžně na stole u nedělního oběda. Připravuje se z pravé svíčkové, a to z něj dělá hodně sváteční jídlo.

Z Maďarska do celé Evropy

Guláš je považovaný za maďarské jídlo, ale s jeho původem a vývojem receptur je to mnohem složitější. Náš český guláš by Maďar považoval za polévku. To, co si můžete v Maďarsku dopřát jako národní jídlo, je perkelt. Tento pokrm má kořeny hluboko v historii a jeho původ se datuje až do devátého století. Tato původně oblíbená polévka maďarských pastevců dobytka byla syté a výživné jídlo, které se jednoduše vařilo a ohřívalo. Původní jídlo však nebylo s paprikou, tu do pokrmu mnohem později přidali Turci. Dnes je to právě paprika, která je pro tento pokrm nepostradatelná.

Z Maďarska se toto jídlo, tak jednoduché na přípravu, brzy rozšířilo do celé Evropy. Některé země si však vytvořily vlastní název. Ve Francii si jako variantu na guláš můžete dát ragout a v Anglii je to pro změnu stew.

Úplně první kuchařská kniha, která na našem území zveřejnila recept na guláš, byla Bavorská kuchařka v Čechách z roku 1805, kterou sepsala Anna Neudecker. Svou variantu guláše publikovala o pár let později ve své knize i Magdalena Dobromila Rettigová.

Špindlerovský guláš se vyznačuje pestrostí chutí i surovin. Doporučuje ho i Zdeněk Pohlreich
kousky masa na guláš, zdroj: Shutterstock

Guláš v moderní kuchyni

Guláš už dávno není jen hovězí pokrájené na kousky s cibulí a paprikovou omáčkou. Moderní kuchyně se odlehčuje a mění, stejně jako chutě lidí. Guláš se tak připravuje z různých druhů masa, ale i ve vegetariánské variantě třeba se sójovými kostkami nebo s hlívou. S trochou nadsázky lze říct, že cokoliv osmažené na cibulce, podušené doměkka a ochucené paprikou může být variantou na guláš. K paprice se přidává různé koření, od tymiánu, bobkového listu až po majoránku. Někdy dojde i na smetanu, která dá pokrmu lahodnou a smetanovou chuť. Specifickým kořením českého guláše je kmín, který se v některých receptech vyskytuje.

První místo, kde si na našem území mohli lidé guláš objednat, byl hotel Goldener Engel v Praze v Celetné ulici. Dnes je tento pokrm prakticky na každém jídelním lístku v mnoha restauracích v zemi a má různá označení jako trampský, zvěřinový, segedínský, houbový nebo švejkovský. Špindlerovský guláš moc často v nabídce není, ale připravit si ho není nic složitého.

Špindlerovský guláš podle Pohlreicha

Tento pokrm, asi jako jediný guláš, má jako základ pravou hovězí svíčkovou.

Na čtyři porce si připravte: 600 g svíčkové, 1 velkou cibuli, 2 papriky, 2 stroužky česneku, 100 g oleje, 50 g žampionů, 1 feferonku, 2 lžíce sladké papriky, 1 červenou cibulku na ozdobu, 1 rajčatový protlak, sůl a pepř.

Tento guláš se nekonzumuje s knedlíkem ani s chlebem, ale jako příloha se podávají malé křupavé bramboráčky, které se připraví běžným způsobem v lívanečníku.

Jak na to

Maso, papriky a žampiony se nakrájí na kostičky a vše se smíchá spolu s česnekem utřeným se solí, pepřem a trochou oleje. Nadrobno pokrájená cibule se na pánvi osmaží dorůžova a přidá se do ní připravená směs.

Po rychlém orestování se přidá rajčatový protlak a najemno nakrájená feferonka, sůl a pepř. Vše se podusí a servíruje na bramboráčky. Na směs se pokladou kolečka cibule a proužky paprik.

Zdroj: Top recepty, AAzdraví

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz