Severská dieta pomáhá při hubnutí i zdravotních potížích

Zdroj: Shutterstock.com

Severská dieta, též známá jako skandinávská, nabírá v poslední době na popularitě. Je známá nejen pro pomoc při hubnutí, ale i svými pozitivními účinky na zdraví celkově. V čem spočívá stravování inspirované severskými zeměmi?

Severská dieta je ve své podstatě úplně jednoduchá. A právě v tom spočívá její kouzlo. Jednou z výhod tohoto typu stravování je i fakt, že můžete jíst úplně všechno – jen v rozumné míře.

Co je severská dieta?

Samotný název je velkou nápovědou – jde o způsob stravování inspirovaný jídelníčkem severských zemí. Těmi máme na mysli například Dánsko, Norsko, Švédsko nebo třeba Island.

Možná už tušíte, že i potraviny, ze kterých se bude strava skládat, budou především ty, které nabízí tamní podmínky a moře.

Ve vašem jídelníčku se tak bude v hojné míře objevovat kořenová zelenina, mořské plody a ryby, fermentované potraviny a bobule.

Znáte pravidla severské diety?

Jako každá jiná dieta má i ta severská určitá pravidla. Tím prvním je omezit průmyslově zpracované potraviny s obsahem vysokého množství cukru a konzervačních látek.

Druhým pravidlem je klást důraz na sezonní rostlinnou stravu. Ta je zdrojem důležitých vitamínů, minerálů, antioxidantů a také vlákniny.

Jak už zaznělo výše, součástí severské diety jsou fermentované potraviny. Další pravidlo tohoto stravování tedy určuje stravovat se potravinami bohatými na probiotika – jogurt Skyr, kysané zelí, tempeh a podobně.

Princip čtyř hrstí

Severská dieta je poměrně jednoduchá, o to kouzelnější je, že může být také super prospěšná. Její součástí bývá i tzv. princip čtyř hrstí.

Jde o to, že byste každý den měli rozložit do tří jídel, přičemž dvě z nich by se měla řídit pravidlem čtyř hrstí.

Dvě hrsti by měla tvořit zelenina, jednu hrst by měly tvořit bílkoviny, poslední hrst tvoří sacharidy. Právě princip čtyř hrstí si mnozí v rámci hubnutí chválí, pomáhá totiž udržovat příjem kalorií pod kontrolou.

Zdroj: apetitonline.cz, iDnes, ireceptar.cz, rehabilitace.info

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz