Sacharidy jsou jednou ze základních živin. Toto se stane s vaším tělem, když je přestanete jíst

Zdroj: Shutterstock

Sacharidy patří mezi základní makroživiny, které naše tělo potřebuje, aby správně fungovalo. Pro vyvážený příjem bychom si měli hlídat nejen sacharidy, ale také bílkoviny a cukry.

Mnoho lidí se ve snaze zhubnout rozhodne sacharidy buď extrémně omezit, nebo je ze svého jídelníčku vyřadit úplně. Je to ale dobrý nápad?

Tolik oblíbené nízkosacharidové diety

Pokud jste se někdy pídili po způsobu, jak se zbavit nežádoucích kilogramů, možná jste se dočetli o nízkosacharidových dietách – také známých jako nízkosacharidové vlny.

Mnoho lidí totiž zarytě věří tomu, že cukry a sacharidy jsou hlavní důvody, kvůli kterým přibývají na váze. Právě to je příčina, proč je často slepě omezují.

Mezi nejoblíbenější diety pak tak nějak logicky patří právě ty, které „přikazují“ omezit sacharidy či rapidně snížit jejich denní příjem.

Je dobré vyřadit sacharidy?

„Sacharidy jsou základní živinou, kterou vaše tělo přeměňuje na glukózu neboli krevní cukr,“ vysvětluje webmd.com.

Ten naše tělo využívá jako energii. Pokud z jídelníčku vyřadíte většinu sacharidů a jejich příjem stáhnete na úplné minimum, logicky na to vaše tělo začne reagovat.

Nízký příjem sacharidů spustí tzv. nutriční ketózu. Játra začnou produkovat ketony – palivo, po kterém naše tělo „sáhne“ právě tehdy, kdy nemá dostatek cukru pro svůj chod.

Co se stane, když vyřadíte sacharidy?

Vyřadíte-li ze svého života sacharidy, které jsou zdrojem energie číslo jedna, začnete na sobě pociťovat únavu. „Možná se budete cítit letargicky,“ varuje thehealthy.com.

V prvních dnech a možná i několika málo týdnech na sobě zpozorujete, že jste zhubli. Nejdříve se vaše tělo zbaví nadbytečné vody, kterou zadržovalo, proto se hned neradujte – určitě nejde o tuky.

Příznaky jako při chřipce

Někteří po vyřazení sacharidů začnou trpět příznaky podobnými těm, které pocítíte, když dostanete klasickou chřipku.

Objeví se bolesti hlavy, můžete se cítit mlhavě, budete unavení, může vás dokonce pobolívat celý člověk.

Pozor na zácpu

Dalším nežádoucím účinkem vyvolaným nízkým příjmem sacharidů v jídelníčku je pocit plnosti. Může vás dokonce nepříjemně překvapit zácpa.

Nelekejte se, tyto stavy zpravidla samy během několika týdnů odezní. Je potřeba zajistit tělu vlákninu, kupříkladu prostřednictvím ovoce.

Zdroj: webmd.com, thehealthy.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz