Rostliny, které zlepší funkci vašeho mozku. Jednu z nich můžete pěstovat na parapetu

Zdroj: Shutterstock

Bylinky dovedou být někdy doslova zázračné. V některých případech pomáhají od bolesti, jindy slouží jako prevence. Některé druhy rostlin jsou dokonce vhodné pro zlepšení funkce mozku a pomáhají člověku posílit paměť. Které to jsou?

I mladí lidé sem tam něco zapomenou nebo mívají problémy se na věci soustředit. Čím starší člověk je, tím horší situace bývá. Proto je i jako prevenci vhodné používat některé typy bylin, které náš mozek udržují zdravý a zpomalují změny, které se stárnutím přicházejí.

Rozmarýn

Rozmarýnu, který aktuálně dost možná pěstujete na parapetu, se někdy říká také „bylina vzpomínek“. Tato rostlina podporuje koncentraci a bývá používána v aromaterapii. Velmi často bývá součástí různých éterických olejíčků. Za to všechno vděčí rostlina látce zvané 1,8-cineol.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je pravděpodobně nejznámější rostlina, co pomáhá s koncentrací a zlepšuje lidskou paměť. Podle serveru Well and Good potvrzuje její účinky nejedna studie. Ginkgo biloba pomáhá i při regeneraci mozkových buněk.

Na druhou stranu je ale tato rostlina nebezpečná v kombinaci s některými léky. Jako krevní ředidlo by se neměla používat, pokud právě berete ibuprofen, aspirin a jiné podobné léky. Před jejím užíváním se tak raději poraďte s lékařem.

Kurkuma

Kurkuma má celou řadu zdravotních přínosů. Zlepšení mozkové činnosti k nim patří také. Tato surovina se využívá hojně dokonce při léčbě Alzheimerovy choroby. Mimo jiné je oblíbená také proti depresím a pomáhá člověku vyrovnat se s psychickým tlakem.

Ženšen

Ženšen je bylina, které pomáhá s odoláváním stresu, zlepšuje paměť, zvyšuje koncentraci a celkově může zlepšit náladu. Často je pak používán jako alternativní bylinka oproti syntetickým ADHD lékům.

V tradiční čínské medicíně se používá už přes 3000 let. Dříve byl velmi ceněn a panovníci za něj byli ochotni utratit i velké peníze, protože věřili, že jim díky vlivu na lidský mozek pomůže k vyššímu poznání.

Zdroj: Guardian, Very Well Mind, Well and Good, OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz