Čaj z listů broskvoně prospívá kvalitě zubů, zdravému srdci a napomáhá i při hubnutí

Zdroj: Shutterstock

Kdo by neměl rád slaďoučké broskve. Milují je malí i velcí. Všichni víme, že tohle oblíbené ovoce roste na broskvoních, málokdo ale tuší, že využívat lze nejen plody, ale také listy, květy nebo kůru těchto ovocných stromů. Třeba z takových listů broskvoně je možné připravit čaj.

Věděli jste, že se květy, kůra a listy broskvoní používají v lidovém léčitelství už po mnoho let? Uplatnění nachází zejména ve východní Evropě, kde se z nich připravuje šťáva, tinktura a také odvar. Využít účinků listů broskvoní můžete i vy – například formou čaje.

Připravte si čaj z broskvových listů

Máte-li tu možnost dostat se k broskvovým listům, zkuste si z nich připravit čaj. Listy broskvoně pomáhají při běžných gynekologických a respiračních onemocněních. Uplatnění mají také při bolestech hlavy, migrénách nebo při revmatismu. Broskvové listy mají pozitivní vliv na zažívání.

Na přípravu čaje, který si můžete vychutnat teplý i studený, potřebujete čerstvé nebo sušené listy broskvoně. Hrst z nich stačí nasypat do hrnce a zalít vroucí vodou. Následně nechte listy máčet ve vodě po dobu sedmi minut, poté je sceďte a čaj dochuťte cukrem nebo medem tak, jak to máte nejraději. Jak už bylo řečeno, čaj z listů broskvoně si můžete připravit i studený s kostkami ledu, plátkem citronu a klidně i několika snítkami máty.

Jak vám broskvový čaj prospěje?

Čaj připravený z broskvových listů se může pochlubit celou řadou silných antioxidantů. Ty dokážou zabránit působení oxidačního stresu a poškození volných radikálů. Jsou také perfektním spojencem ve snaze posílit funkci imunitního systému – zde také nutno dodat, že čaj z listů broskvoně obsahuje nemalé množství vitamínu C, ale i dalších vitamínů, píše web OrganicFacts.

To ale nejsou jediné zdravotní přínosy. „Vitaminy a minerály nalezené ve zmíněném broskvovém nápoji jsou spojeny se zlepšením integrity krevních cév a tepen, stejně jako snížením krevního tlaku. Obojí eliminuje riziko srdečních záchvatů a mrtvice,“ píše web Prostreno.cz.

Jelikož se v broskvovém čaji nachází i slušné množství fluoridu a vápníku, má jeho pití pozitivní vliv také na kvalitu vašich zubů a kostí, upozorňuje WebMD. Na závěr ještě zmíníme, že pití broskvového čaje zvyšuje energii a podporuje funkci metabolismu. Podle studií napomáhá při spalování tuků, a tím pádem při úbytku tělesné hmotnosti.

Zdroj: Organicfacts, WebMD, AVTbeverages, Prostreno.cz, bylinkyprovsechny.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz