Punč: tradiční vánoční nápoj, jehož původ je překvapující

Punč (zdroj: Samphotostock.cz)

Punč je alkoholický či nealkoholický nápoj, který je u nás oblíbený především na Vánoce. Možná vás ale překvapí, odkud vlastně pochází.

Původ punče

Možná vás překvapí, že punč nepochází ze západního světa, ale jeho původ je nutné hledat v Indii. Odtud se dostal do Evropy společně s britskými námořníky až v 17. století. Na „Starém“ kontinentu se nicméně rychle „zabydlel“, a to včetně našeho území. V českých zemích se navíc stal tradičním vánočním nápojem, který neodmyslitelně patří k závěru roku.

Kde punč ochutnat?

Pořídit si jej lze v mnoha kamenných i internetových obchodech, takže si ho můžete dopřávat celoročně. Různé druhy tohoto alkoholického i nealkoholického nápoje je nicméně možné ochutnat i na vánočních trzích po celé České republice. Lákají na něj ale i slavné vánoční trhy ve Vídni i jinde ve světě. Připravit si jej navíc můžete i doma, protože se nejedná o nic složitého.

Jednotlivé ingredience

Tento nápoj se ve své původní podobě skládal z alkoholu, vody, citrónu, cukru, čaje, ale přidávat se mohly i různé druhy koření. Ve své současné podobě existují různé ovocné varianty, které obsahují rozličné nápoje s příchutí ovoce (např. džusy). Koupit či připravit si lze ale také alkoholické varianty, v nichž se často vyskytuje víno, gin, rum, případně další nápoje s obsahem alkoholu.

Punč z hlediska zdraví

Asi nepřekvapí, že jej není možné považovat za nejzdravější nápoj, spíše naopak. Samozřejmě že alkoholické varianty není vhodné pít po litrech, protože alkohol ve větším množství nám rozhodně neprospívá. Problematické nicméně mohou být i ovocné varianty. Ty totiž často obsahují nejen cukr, ale také různá umělá sladidla a dochucovadla. Měli byste je tedy konzumovat spíše výjimečně, třeba právě na Vánoce.

Zajímavosti o punči

  • Název nápoje pochází z hindského slova „pánč“, které znamená „pět“. Vztahuje se k původnímu počtu ingrediencí, jež jsme zmínili výše.
  • Punč je oblíbený i v Německu, kde je velmi populární např. Feurezangenbowle, jež se vyrábí z červeného vína, citrusů a koření.
  • Tento nápoj není oblíbený pouze v Asii a Evropě, ale třeba také v Mexiku, kde je populární pod názvem „agua loca“.
  • Pokud si chcete doma připravit punč, který se bude lišit od toho, na nějž jste zvyklí z vánočních trhů, použijte pravý karibský rum.
  • Při výrobě je možné využít různé druhy koření, mezi něž patří např. badyán či skořice. Použít lze rovněž rozinky anebo oříšky.
Přidat na Seznam.cz