Průvodce pro vegetariánské začátečníky: Plánujte si jídlo dopředu a dejte pozor na smažák

Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé maso nejedí, protože jim nechutná. Někdo je vegetariánem z přesvědčení, protože má rád zvířata nebo protože chce pomoci přírodě. Není to ale jenom o tom nejíst maso. Vegetariánství má určitá pravidla, kterých je důležité se držet.

Mnoho restaurací a dalších podniků je přizpůsobeno tomu, že někteří lidé nejedí maso. Pokud se chcete stát vegetariánem a myslíte si, že to bude snadné, možná se ale pletete. Prozradíme vám, jaké nejčastější chyby v tomto ohledu lidé dělají.

Je důležité myslet na veškeré živiny

To, že z jídelníčku vyřadíte maso, by mělo automaticky znamenat, že do něj naopak zařadíte potraviny bohaté na bílkoviny a další živiny. Mnoho začátečníků vegetariánů si to neuvědomuje.

Často se potom stává, že mají málo energie, cítí se slabí, vnímají, že jim něco chybí. Pokud tak chcete dodržovat vegetariánskou dietu, je důležité hlídat si přísun vitamínu B12, vápníku a železa, upozorňuje Weight Watchers.

Vždy jídlo plánujte dopředu

Plánovat bezmasá jídla není snadné. To ale není jediný důvod, proč byste minimálně několik dní předem měli vědět, co budete konzumovat. Mnoho potravin, které budete nyní v kuchyni využívat, se například běžně nedává do mrazáku.

Je tedy trochu náročnější nakupovat jídlo do zásoby, zároveň ale naplánovat například obědy tak, aby se vám zelenina nezkazila dříve, než ji stihnete spotřebovat.

Důležité podle webu Healthline také je uvědomit si, že vegetariánské jídlo neznamená vždy zdravé jídlo. I tofu nebo sýr se dají smažit v oleji, i vegetariáni jedí sladké dezerty se smetanou a čokoládou. Nepočítejte tak s tím, že vyřazení masa z jídelníčku z vás hned udělá zdravější osobu.

Hlídejte si zdravý životní styl

S tím, co bylo řečeno, souvisí i to, že vegetariáni by si obzvlášť měli dávat pozor na to, aby přijímali dostatek kalorií, dodržovali pitný režim a jedli hodně ovoce a zeleniny bohatých na vitamíny a další látky, radí Eating Well.

Maso vám v jídelníčku chybět nebude pouze v případě, že ho něčím nahradíte, nejedná se ale v žádném případě o sýr, jak si mnozí myslí. Ano, smažák vám může nahradit řízek, ale daleko lepší je dát si čočku nebo fazole bohaté na bílkoviny.

Na závěr je třeba říci, že existuje mnoho druhů vegetariánských diet. Samotní vegetariáni nejedí maso. Dále jsou tu vegani, kteří se zdržují konzumace jakýchkoli živočišných produktů, tedy i mléčných výrobků.

Pescitariáni sice nejedí maso, do jídelníčku nicméně začleňují mořské plody a některé ryby. Flexitariáni maso konzumují, ovšem pouze v minimálním množství, například dvakrát do měsíce.

Pokud se tedy i vy rozhodnete pro změnu jídelníčku, je třeba si nejprve mnoho věcí ujasnit a poté se držet daných pravidel.

Zdroj: Mayo Clinic, Good Housekeeping, Eating Well, Healthline, Weight Watchers, Strong Body Greeen Planet

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz