Propichování uší jako pomoc při hubnutí. Seznamte se s touto bizarní dietou

Zdroj: Shutterstock.com

Pro hubnutí jsou lidé ochotni podstoupit ledacos. Někdy by možná bylo jednodušší zvolit si léty osvědčenou metodu, jako je například vyvážená strava doplněná fyzickou aktivitou. Přesto se najdou lidé, kteří věří tomu, že hubnout jde bez vlastního zapojení a stačí k tomu maličkost, třeba ušní svorka.  

Hit posledních let: ušní svorka 

Někdo tomu říká piercing. Někdo tomu říká akupunktura. Ale není to ani jedno z toho. Podle odborníků je to spíše absurdní metoda. Za posledních 10 let se údajná metoda hubnutí, která zahrnuje propichování ucha svorkou, pomalu šíří mezi lidmi a amatérsky prováděné zákroky bez oficiálního povolení začínají jednotlivé země regulovat. 

Jednoduchá aplikace  

Samotný postup při zákroku je docela prostý. Používá se speciální „sešívací pistole“, která propichuje mírně vyčnívající kus chrupavky vnějšího ucha, popisuje web mayoclinic.org. Zákrok je sice trochu bolestivý, ale není to nic, co by nešlo vydržet. Velmi tenká sponka z chirurgické oceli zůstává v uchu od šesti týdnů do tří měsíců a základní myšlenkou je, že potlačuje chuť k jídlu, dokud tam je.  

Jakmile si tělo zvykne na sponku, je třeba ji přemístit, což znamená vrátit se k lékaři, aby svorku znovu připevnil na trochu jiné místo. Ve Spojených státech si za tento populární zázrak účtují 35 až 60 USD za jedno ucho a někteří doporučují zákrok aplikovat na obě uši, aby bylo dosaženo maximálního účinku hubnutí. Z lékařského hlediska však nikdo nevysvětlil, jak tento zázrak na hubnutí má fungovat.  

Mylné srovnávání s akupunkturou 

Lidé propagující svorky argumentují starodávnou čínskou praxí akupunktury, jiní argumentují propojením specifických bodů v těle. Někoho dokonce napadlo přijít s argumentem, že během vývoje lidského plodu jsou v děloze vnější ucho a břišní orgány hned vedle sebe a existuje mezi nimi základní fyzické spojení pomocí nervových drah.  

V tomto vysvětlení stimulace části vnějšího ucha stimuluje také břišní orgány, včetně žaludku.  Jiní „odborníci“ tvrdí, že propíchnutí této konkrétní oblasti ucha uvolňuje endorfiny a díky dlouhodobější přítomnosti svorky se snižuje hladina stresu a úzkosti člověka, což je pro mnoho lidí důvod, proč se přejídají. 

Základem akupunktury je stimulace životní síly, připomíná web acufinder.com.  Ve starověkých čínských praktikách může stimulace konkrétních bodů na těle pomocí jehel otevřít nebo vyčistit určité kanály, které probíhají celým tělem a jsou klíčové pro celkové zdraví a pohodu. Ušní svorkování se zaměřuje výhradně na ucho jako mikrokosmos celého lidského těla pro jeho předpokládanou účinnost. 

Vyznavači propichování uší svorkami tvrdí, že mohou kromě jiných výhod omezit chuť k jídlu, snížit stres a zrychlit metabolismus. Někteří lidé, kteří podstoupili proceduru, tvrdí, že také odstraňuje migrénu, touhu po nikotinu a nespavost. 

Ohledně efektu hubnutí je sporná i akupunktura 

Příznivci akupunktury poukazují na studie o stimulaci určitých bodů na těle, které mohou zvýšit hladinu serotoninu. Ten údajně zvyšuje tonus hladkého svalstva žaludku a tím potlačuje chuť k jídlu.  

Skeptici poukazují na to, že jde o placebo efekt – termín používaný k popisu fenoménu, kdy něco funguje, protože věříte, že to bude fungovat. Právě to má být za možným hubnutím. 

Co je třeba vědět, když jde o svorku v uchu 

Pro všechny, kdo se nebojí se svým zdravím experimentovat, platí upozornění, že neodborný zásah může vést k infekci. Velký problém může nastat v případě zasažení nervu nebo jiné důležité tělesné struktury. Tento zákrok by neměly provádět osoby, které nepracují ve zdravotnictví nebo nemají certifikát k provádění akupunktury. 

Zdroj: health.howstuffworks.com, acufinder.com, mayoclinic.org

Autor: Lída Kropáčková 

Přidat na Seznam.cz