Proč ženy při menopauze tloustnou? Důvody vás bohužel nepotěší

Zdroj: Shutterstock

Menopauza je pro mnohé ženy strašákem. Kromě toho, že značí, že jsou už na některé věci zkrátka staré, přichází s ní podle některých také různé zdravotní problémy. Pravda ale je, že pokud je člověk dodržuje určitá pravidla, není se vůbec čeho bát.

Hormonální změny, kterými lidské tělo prochází, způsobují u žen menopauzu v různém věku. Zatímco některé se jí dočkají už po čtyřicítce, mnohé na ni čekají do šedesáti. Děsí ale všechny zhruba stejně.

S nadcházející menopauzou se pojí nepravidelný menstruační cyklus, poruchy spánku, silné bolesti hlavy, snížení sexuální touhy, zažívací potíže a zvýšení váhy. Právě poslední bod je jedním z těch, kterého se mnoho z nás bojí nejvíce.

Proč při menopauze tloustneme?

Spousta žen, a paradoxně i lékařů, přisuzuje přibývání na váze při menopauze především hormonům. Ty sice mohou za část z problémů, ale nabírání kil má na svědomí také stárnutí. S přibývajícím věkem se totiž zpomaluje metabolismus. Na vině může být také genetika nebo celkové zdraví člověka.

Nejvíce během menopauzy ženy přibírají v oblasti bříška, málokdy se stává, že by se jim zvětšily boky nebo zadek. Je to způsobeno především klesáním hladiny estrogenu a progesteronu.

Zvyšování váhy může způsobit také nekvalitní spánek. Ten s menopauzou zkrátka běžně přichází, dá se s tím ale bojovat přírodní cestou. Vyzkoušejte čaj z meduňky pro klidnější spánek, tím alespoň trochu tělu ulevíte.

Celá řada studií potvrzuje, že pokud člověk trpí nespavostí, nabírá také tuky, kterých se pak jen velmi těžko zbavuje. Na nějakou aktivitu je totiž obvykle člověk příliš unavený, takže se nahromaděné tuky špatně spalují.

Zdravý životní styl je v tomto období obzvláště důležitý

Mohlo by se sice zdát, že menopauza zkrátka přichází s tloustnutím, s čímž se nedá nic dělat, opak je ale pravdou. Člověk se jen musí naučit trochu si toho odpustit a začít na sobě pracovat.

Zdravý jídelníček bohatý na vitamíny je v období menopauzy tím, co by vás mělo zajímat víc než kdy dřív. Když si nejste jistá správností svého stravování, prokonzultovat jej můžete s výživovým poradcem Spolukiladolu.cz, který vám připraví zdravý jídelníček s ohledem na vaše individuální potřeby.

Samozřejmostí pak je nějaký ten pohyb na čerstvém vzduchu.

Kromě toho, že na sobě člověk zapracuje a podaří se mu třeba pár kilo shodit, je to dobré i z dalšího důvodu. Pokud budete trávit čas pohybem a zdravým životním stylem, budete se cítit dobře a stárnutí už nebude takovým strašákem.

Vyvarujte se pití alkoholu a omezte kofeinové nápoje na minimum. Díky tomu budete lépe spát. I to vám pomůže s pevnými nervy a hubnutím. Pokud tato pravidla dodržíte, nemusíte se menopauzy obávat.

Přečtěte si také odborný článek o všech procesech, které se dějí v těle ženy během menopauzy, spolu s radami, jak na zdravé hubnutí v tomto období.

Zdroj: healthdigest.com, dentimedshop.cz, nhs.uk
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz