Proč chodit plavat? Tělo vám poděkuje po fyzické i psychické stránce

Zdroj: Shutterstock

Chcete změnit svůj životní styl, ale nevíte, jaký sport si vybrat? Plavání je aktivita, kterou stačí provozovat jednou týdně, a přesto poznáte výraznou změnu. A to jak na svém psychickém zdraví, tak i na fyzičce.

Plaveckých bazénů je v České republice spousta a plavat tak můžete v létě i v zimě. Minimálně jednou týdně si najděte dvě hodinky času, který věnujete pohybu ve vodě. Vaše tělo vám poděkuje.

Zapojíte celé tělo

Plavání je pohyb, který je nenáročný na vaše klouby, jelikož voda vás nadlehčuje a vy je nezatěžujete tolik, jako třeba u běhání či posilování. Zároveň ale během tohoto sportu zapojujete prakticky celé tělo, uvádí Healthline.

Plaváním posilujete svalstvo v rukách, nohách, tvarujete břicho a zároveň se řádně protáhnete. Většina bazénů má navíc pro plavce k dispozici také speciální masážní bazény a vířivky, kde můžete po plavání dopřát tělu odpočinek.

Pohyb ve vodě je dále vhodný také na hubnutí, protože díky němu spalujete poměrně velké množství kalorií. Není třeba chodit do bazénu každý den, jednou týdně to bohatě stačí.

Pro lepší spánek i psychické zdraví

Kromě toho, že plavání udělá vašemu tělu dobře po fyzické stránce, je skvělé také pro vaši psychiku. Výzkum z roku 2014 totiž dokazuje, že plavání zlepšuje náladu a prospívá nervům.

Když si navíc dáte v bazénu pořádně do těla, budete večer lépe usínat, klidný spánek budete mít po celou noc a tím pádem vás další den nebude trápit nevyspalost. A to má na psychické zdraví člověka také vliv.

Pokud tak máte náročnou práci, po které si potřebujete fyzicky i psychicky odpočinout, snažíte se hubnout nebo jenom chcete žít zdravěji, jednou za čas si rozhodně zajděte zaplavat a doplňte to potom hezkým pobytem ve vířivce.

Zdroj: Everyday Health, Better Health, Healthline, Pubmed

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz