Proč byste nikdy neměli používat kovový nůž na krájení avokáda

Zdroj: Shutterstock.com

Málokterá potravina rozděluje lidi na dva tábory tolik, jako právě avokádo. Zatímco někdo ho miluje a mohl by ho jíst tzv. na kila, jiný mu nemůže přijít na chuť, ba dokonce ani na jméno. Chuť avokáda je specifická a buď vám tahle surovina chutná, nebo ne.

My se ale dnes nechceme věnovat tomu, zda patříte mezi fanoušky, či naopak odpůrce avokáda. Cílem našeho dnešního článku je poukázat na chybu, které se většina lidí při zpracování avokáda dopouští. Prozradíme vám, proč byste na krájení avokáda neměli používat kovový nůž.

Avokádo mnohem rychleji hnědne

Krájení avokáda kovovým nožem urychlí hnědnutí. To je obzvláště nevítaný jev, pokud jste zvyklí zpracovat nejdříve jednu polovinu avokáda a druhou polovinu si necháváte na později.

Proč vadí kovové nože?

Určitě vám hlavou proběhla myšlenka, proč tolik vadí kovové nože. Většina z nás je má doma a používáme je naprosto běžně.

Jde o to, že nože z nerezové oceli obsahují měď a železo. Tyto kovy aktivují enzymy v avokádu, které způsobují, že ovoce zhnědne v přítomnosti kyslíku.

Budete-li avokádo krájet kovovým nožem, dojde k jeho nežádoucímu hnědnutí a tím pádem může dojít i k předčasnému zkažení avokáda.

Hnědnutí se nevyhnete, ale proč ho urychlovat?

Pokud jste někdy pracovali s avokádem, pak jste si určitě všimli, že jakmile jej rozkrojíte, po určité době začne samo od sebe hnědnout.

Vědecký termín je enzymatické zhnědnutí – to je, když enzym nazývaný polyfenoloxidáza a chemická látka nazývaná polyfenoly podstoupí reakci po vystavení vzduchu, což způsobuje změnu barvy.

Bohužel neexistuje způsob, jak se tomu úplně vyhnout. Proč ale hnědnutí avokáda urychlovat a zbytečně riskovat, že se dříve zkazí právě tím, že k jeho zpracování použijete kovový nůž?

Raději sáhněte po noži keramickém. S ním můžete do avokáda vesele řezat, aniž byste způsobili, že začne předčasně hnědnout.

Zdroj: tastingtable.com, hit.com.au, cookinglight.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz