Dort na nervy nevadí. Jsou ale mnohem lepší alternativy

Zdroj: Shutterstock

Asi každý z nás to dobře zná. Jsou chvíle, kdy se prostě necítíme dobře. Prožili jsme náročný den, pohádali jsme se s partnerem, šéf si na nás zchladil žáhu a nic se nevedlo tak, jak mělo. Jsme smutní, rozladění, zkrátka se o nás pokouší depka.

Tohle přesně jsou ty chvíle, které většina lidí zažene něčím dobrým na zub. Nejčastěji sáhneme po něčem hříšně sladkém, protože se přece říká, že sladké je na nervy. Dopřát si čas od času něco sladkého na pocuchané nervy nevadí. Existují ale i lepší způsoby, jak zahnat úzkost a špatnou náladu.

Slyšeli jste o pojmu cukrová horečka?

Možná ano a možná vám to naopak vůbec nic neříká. Někdy je pojem cukrová horečka označován i jako cukrový rauš. A o co vlastně jde?

Jde o stav, kdy se snažíme chmury zahnat sladkým. Přísun cukru sice na nějaký ten moment naše špatné pocity zažene, ale po chvíli jeho účinky vyprchají a úzkost je zpátky. Tehdy opět sáhnete po něčem sladkém a celý bludný kruh se opakuje.

Jaké potraviny jsou dobré na nervy a úzkost?

Ono se sice říká, že na nervy je nejlepší sladké, ale málokdo si uvědomuje, že nám nadmíra cukru ve skutečnosti spíše škodí, než aby pomáhala.

„Vědci z Kalifornské univerzity v Davisu zjistili, že cukr inhibuje stresem vyvolanou sekreci kortizolu u zdravých účastnic, což minimalizuje pocity úzkosti a napětí. Kortizol je známý jako stresový hormon,“ píše web healthline.com a dodává, že dočasná úleva, kterou sladkosti poskytují, vás však mohou učinit závislejšími na cukru a zvýšit riziko obezity a souvisejících onemocnění.

Je proto rozumnější zahnat špatnou náladu jinou alternativou a věřte, že jich existuje hned několik. Společně si je nyní představíme.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje L-theanin, aminokyselinu, u které bylo prokázáno, že zmírňuje úzkost a stres. Dopřejte si proto šálek zeleného čaje pravidelně, klidně každý den.

Mandle

Mandle jsou bohaté na vitamin B. Mimo jiné jsou zdravé pro srdce podporují funkci mozku tím, že vyvažují neurotransmitery a odstraňují stres. Tyto ořechy také obsahují dostatečné množství hořčíku – i ten může bojovat proti pocitům úzkosti.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 jsou zdravé tuky, které se nacházejí v různých potravinách, včetně lososa, mořského vlka, krevet, sardinek, edamame a fazolí. Tyto mastné kyseliny jsou velmi často spojeny se snižováním zánětu a úzkosti.

Listová zelenina

Špenát má jak anti-úzkostné, tak antidepresivní vlastnosti, zatímco antioxidanty nalezené v kapustě pomáhají udržet úzkost na uzdě.

Zdroj: healthline.com, greatist.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz