Připravte si kopřivový čaj a objevte léčivou sílu pálivých listů

Zdroj: Shutterstock

Na první pohled, nebo spíše dotek není kopřiva zrovna příjemná rostlinka, její „pálivé“ listy však skrývají mnoho zdraví prospěšných látek, což věděli už ve starověkém Egyptě. Vy je na sobě můžete vyzkoušet třeba vypitím kopřivového čaje.

Kopřiva dvoudomá je od pradávna základem bylinné medicíny. Staří Egypťané používali kopřivu k léčbě artritidy a bolestí dolní části zad, zatímco římští vojáci si jí potírali ruce, aby se zahřáli, uvádí článek v Journal of Herbal Medicine.

Její vědecký název Urtica dioica pochází z latinského slova uro, což znamená „pálit“, protože její listy mohou při kontaktu vyvolat dočasný pocit pálení. Listy mají struktury podobné chloupkům, které štípou a také způsobují svědění, zarudnutí a otok. Po zpracování do podoby doplňku stravy, po sušení, lyofilizaci nebo vaření lze však kopřivu bezpečně konzumovat.

Jaké látky kopřiva obsahuje?

Listy a kořeny kopřivy obsahují širokou škálu živin, včetně vitaminů (A, C, K, B), minerálů (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík), tuků, esenciálních aminokyselin a polyfenolů. Tyto živiny působí jako antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály, čímž zpomaluje stárnutí a snižuje riziko vzniku rakoviny, jak potvrzuje studie z roku 2009.

Snižuje hladinu cukru v krvi

Studie na lidech a zvířatech spojují kopřivu se snížením hladiny krevního cukru. V tříměsíční studii z roku 2013 na 46 lidech, užívání 500 mg extraktu kopřivy třikrát denně významně snížilo hladinu krevního cukru ve srovnání s placebem.

Přínosy pro ženské zdraví

Kopřiva může podle MedicineNet zlepšit celkový zdravotní stav ženského reprodukčního systému a je často součástí směsí pro postmenstruační syndrom, plodnost a menopauzu.

Kopřiva může pomoci při vyčerpání způsobeném nedostatkem železa v důsledku silného menstruačního cyklu a těhotenství. Kojícím matkám může pomoci zlepšit kvalitu mateřského mléka tím, že jim během těhotenství a kojení dodá další živiny.

Jak usušit kopřivový list

Jednodušší je koupit si již připravený mletý kopřivový list. Pokud se však rozhodnete pro vlastnoruční sběr listů, budete je muset před přípravou čaje usušit. Můžete je omýt a usušit tak, že je necháte na vzduchu, dáte do sušičky nastavené na 35–40°C nebo usušíte mrazem, což je ideální pro dlouhodobé skladování.

Pokud plánujete listy zmrazit, doporučuje WebMD nejprve je blanšírovat. Vařte je 2 minuty ve vodě a poté je ještě na 2 minuty namočte do ledové vody. Po skončení práce vložte blanšírované listy do prostorného sáčku do mrazáku.

Jak připravit kopřivový čaj

Chcete-li připravit čaj z kopřivových listů, přiveďte 300 ml vody k varu a poté do ní nasypte polévkovou lžíci čerstvé kopřivy nebo čajovou lžičku sušené kopřivy. Nechte kopřivu 5–10 minut louhovat, sceďte a podávejte.

Zdroj: Nemat Khansari, Chronic inflammation and oxidative stress as a major cause of age-related diseases and cancer, 2009, Saeed Kianbakht, Improved glycemic control in patients with advanced type 2 diabetes mellitus taking Urtica dioica leaf extract: a randomized double-blind placebo-controlled clinical trial, 2013, Roy Upton R.H. DAyu, Stinging nettles leaf (Urtica dioica L.): Extraordinary vegetable medicine, 2013, MedicineNet¸WebMD, Healthline

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz