Přejídání hrozí několika ohroženým skupinám. Lze se mu však účinně bránit

Zdroj: Shutterstock

Láska k jídlu je mocná čarodějka a většina z nás ví, že odolat nějaké pořádně lákavé dobrotě je mnohdy opravdu hodně těžké. Najdou se mezi námi ale tací, kteří to s jídlem přehání. Kdo má sklony k přejídání?

Dát si tu a tam (lidově) pořádně do nosu určitě není na škodu. Jídlo je tu přece od toho, abychom si jej užívali. Nic se ale nesmí přehánět, a pokud jde o jídlo, i zde platí známé rčení: všeho s mírou. Jsou mezi námi ale typy lidí, kteří jen stěží dokážou jídlu odolat a mají tendence se tzv. přežírat.

Komu hrozí přejídání? Možná i vy patříte k těmto ohroženým skupinám!

Některé naše osobnostní rysy mohou v nemalé míře ovlivnit, zda jsme, či naopak nejsme náchylnější k přejídání. Tyhle rysy se pak podílejí na naší potřebě mlsat – v takovém případě nedokážeme odolat třeba pizze, milujeme brambůrky nebo mastné klobásky.

Projděte si společně s námi čtyři typy lidí, kteří mají větší tendence se přejídat, a rozpoznejte, jestli mezi ně nepatříte i vy.

Extroverti se sklony k přejídání

Extrovertní člověk je jedním z typů lidí, kteří nedokážou říci jídlu ne a často jej přijímají v mnohem větším množství, než je zdrávo. Jejich tělo totiž vylučuje velké množství oxytocinu neboli hormonu štěstí. A když jsou lidé šťastní, mají sklony dělat i nezdravé věci – například se přejídat.

Pasivní lidé nemající v lásce konflikty

Další ohroženou skupinou jsou tzv. pasivní lidé. Ty si lze představit jako ty, kteří stojí opodál a nemají potřebu se zapojit, dojde-li třeba k hádce. Patříte-li mezi ně, pak na sobě možná často pozorujete, že si dopřáváte mnohem více jídla, než kolik vaše tělo potřebuje, a nikoliv kolik je zdravé.

Citlivky zahánějící smutek

Zmínit musíme také citlivé duše. Jasným příkladem jsou ony nešťastné ženy sedící u televize s pořádným kýblem zmrzliny v klíně. Že vám to něco důvěrně připomíná? Bodejť by ne! Možná i vy totiž zaháníte smutek jídlem, protože v něm hledáte úlevu.

Neurotici

Poslední skupinou ohrožených lidí jsou neurotici. Jsou to lidé, kteří jsou nervově nestabilní a často sahají po jídle jako po jakési berličce, která jim pomůže situaci ustát. Velmi často si také dopřávají pěkně nezdravá jídla.

Zdroj: healthline.com, dama.cz, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz