Anorexie: Porucha příjmu potravy, kterou podceňují i některé celebrity

Zdroj: Profimedia

Poruchy příjmu potravy jsou problémem, který si mnoho lidí na světě neuvědomuje. Každý si všimne, pokud má někdo pár kilo nadváhu, jen málokdo se ale pozastaví nad vyhublým člověkem a popřemýšlí o tom, zda za jeho postavou nemůže stát nějaký psychický problém.

Právě anorexie je psychická nemoc, která má na člověka vliv v mnoha ohledech a ničí ho jak duševně, tak také fyzicky. Často bývá dlouho přehlížena a člověk sám si ji odmítá přiznat. Proto bývá její léčba velmi komplikovaná.

Dalším problémem je také fakt, že nikdo doposud neví, jak přesně anorexie vzniká. Jisté je jen to, že za ni může kombinace celé řady faktorů. Mezi nejzávažnější dva patří biologické a psychologické.

Nesnáší své tělo

Lidé trpící anorexií se projevují především neustálou touhou a potřebou zhubnout, a to i přesto, že už váží mnohem méně, než je průměrné a především zdravé. Neustále si na něco stěžují a jejich tělo se jim nelíbí.

Projevuje se to tím, že odmítají jídlo, o příjmech své potravy lžou, tvrdí, že už jedli, ačkoli ten den ještě neměli ani sousto, přehnaně cvičí. Samozřejmě se to podepíše jak na jejich fyzickém stavu, tak i psychickém.

Osoby trpící anorexií začnou mít po čase problémy s nemocemi. Jejich tělo nemá energii, vitamíny ani další látky, které potřebuje k fungování. Začnou jim selhávat orgány. K tomu se přidají i psychické problémy jako nespavost a deprese.

Anorexie: Porucha příjmu potravy, kterou podceňují i některé celebrity
Zdroj: Profimedia

Velmi komplikovaná léčba

Pro člověka s anorexií je velmi typické, že se často zabývá jídlem. Stávají se kuchaři nebo číšníky, věnují se práci s jídlem, sami se mu ale vyhýbají. Ostatním kolem sebe nutí své pokrmy, snaží se jakýmsi způsobem na nich vynahradit to, co sobě nedopřávají.

Léčba problémů je velmi komplikovaná. Probíhá obvykle ambulantně, někdy je ale také nutná hospitalizace. Je třeba skloubit léčbu psychickou i fyzickou. Pokud si člověk uvědomí, že má problémy, musí se postupně naučit opět potravu přijímat.

K tomu ale musí docházet v malých krocích, protože jinak se jeho psychický stav může zhoršit. Tělo také na náhlý větší přísun potravy bude reagovat odmítavě a potrvá, než se vrátí do normálu.

Trpí jí i slavní

Různými poruchami příjmu potravy trpí nebo trpěly i některé slavné osobnosti. Zatímco se k tomu někteří přiznali, a dokonce popsali svůj boj s anorexií nebo bulimií, u jiných se jedná pouze o spekulace.

K takovým patří také herečka Tara Reid, která se proslavila především v oblíbené komedii Prci, prci, prcičky jako Vicky. Ta se ale hned v několika rozhovorech doslova rozohnila, že anorektička není a nikdy nebyla.

Lidé ji tak často údajně nazývají, ona prý ale za svou vyhublou postavu nemůže a žádné problémy nemá. To, co o ní ale tvrdili její přátelé, je přesným opakem. Reid je jen jedním z důkazů, že boj s touto psychickou nemocí je náročný.

Pokud by někdo ve vašem okolí začal mít jakékoli příznaky anorexie, řešte to s ním raději dříve, než bude pozdě. V pokročilém stádiu se totiž problémů zbavuje opravdu velmi špatně.

Zdroj: superionherbs.cz, zdravi.euro.cz, nemoci.vitalion.cz
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz