Pražská vejce nechyběla na žádném večírku Adiny Mandlové. Příprava je geniálně jednoduchá

Zdroj: Profimedia

Adina Mandlová zanechala ve světě filmu a divadla nezapomenutelnou stopu. Chvíle slávy a obdivu se ale střídaly se zatracením a obviněním z kolaborace. Zavzpomínejte na slavnou herečku jejím oblíbeným receptem.

Adina Mandlová se narodila roku 1910 do rodiny vrchního inspektora státních drah inženýra Jana Mandla a jeho manželky Anny. Pan Mandl se po třech synech konečně dočkal vytoužené dcery a zahrnoval ji láskou, někdy až přehnanou.

Kvůli otcově rozhodnutí museli Adině ostatní členové rodiny vykat, přičemž ona jim tykala. Pan Mandl věštil dceři zářnou budoucnost, když však v jejích osmi letech zemřel, vše se rázem změnilo. Adina přišla o své výsadní postavení, nesměla pokračovat ve hře na klavír a špatně snášela i matčin nový vztah.

Usadila se až po boku homosexuála

Adina se brzy přestěhovala do Prahy a začala pracovat na své herecké kariéře. Její šarm a přirozená krása jí otevíraly cestu ke slávě i do ložnic mnoha mužů, mimo jiné i Huga Haase. Jejím prvním manželem se stal malíř Zdeněk Tůma.

Když však Zdeněk odhalil nevěru své ženy, spáchal sebevraždu. Ve vztahu s Vladimírem Šmeralem to byla naopak Adina, kdo skončil se zlomeným srdcem. Adina si později našla nové partnery a vdala se celkem čtyřikrát. Poslední manželství s návrhářem Benem Pearsonem, mimochodem homosexuálem, trvalo až do Benovy smrti, tedy 37 let.

Obvinění z kolaborace

Velké kontroverze budily především Adiny styky s představiteli nacistického režimu. Zejména její vztah s německým státním tajemníkem K. H. Frankem vzbuzoval pozornost. I když se později podle informací Českého rozhlasu prokázalo, že vztah nebyl tak intimní, jak se původně tvrdilo, Adina Mandlová byla obviněna z kolaborace a strávila tři měsíce ve vězení. Nakonec byla propuštěna pro nedostatek důkazů.

Po propuštění z vězení emigrovala do Anglie, kde potkala i svého čtvrtého manžela. Ve stáří se pár odstěhoval na Maltu a po změně tamějších politických poměrů odešli do Kanady, kde za pomoci Josefa Škvoreckého v jeho nakladatelství ’68 Publishers vydala Mandlová své paměti Dneska už se tomu směju. Po smrti Bena se vrátila do Československa. Zde také 16. června 1991 ve věku 81 let zemřela.

Pražská vejce Adiny Mandlové

Adina Mandlová se za časů první republiky ráda účastnila večírků, kde nechyběla ani pražská vejce. Zavzpomínejte na herečku a k pražským vejcím si pusťte třeba komedii Hotel Modrá hvězda. Na přípravu pražských vajec budete potřebovat 6 plátků šunky od kosti, 3 vejce natvrdo, 1 špetku sušené pažitky a na salát 350 g vepřového masa, 1 jablko, 1 cibuli, 300 g majonézy, 3 kyselé okurky, 1 lžičku soli, 1 špetku mletého černého pepře a 1 lžičku worcesterové omáčky.

Nakrájejte maso, jablko a cibuli na kostičky, dejte do mísy, ochuťte a přidejte majonézu. Kyselé okurky nakrájejte na hranolky. Plátky šunky stočte do kornoutků, naplňte salátem a ozdobte nakrájenými vejci a okurkami. Nakonec posypte pažitkou a můžete podávat.

Zdroj: Český rozhlas, OnlyU, Blesk

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz