Potřebujete otevřít láhev vína a nemáte vývrtku? Je hned několik způsobů, jak na to

Zdroj: Shutterstock

Vývrtka na víno patří k základnímu vybavení kuchyně v každé domácnosti. Co však dělat, když máte doma hosty a vaše jediná vývrtka se ztratila nebo ještě hůř – rozbila?

Většina spotřebitelů ve vinotékách sahá po vínu s korkovým uzávěrem. Ačkoliv jde o romantičtější variantu, vyžaduje při otevírání větší úsilí a hlavně vývrtku. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak otevřít zazátkovanou láhev i bez ní. Možná naše tipy pomohou v tu správnou chvíli právě vám.

Pokud vám chybí otvírák na víno a nemáte čas pro něj zajít do obchodu, máme pro vás jednoduchá řešení, pomocí kterých rychle otevřete kteroukoli láhev přímo z pohodlí domova.

Postupujte však opatrně, abyste láhev nerozbili či nerozštípli. V případě vzácného či drahého vína doporučujeme si vývrtku opatřit.

Záleží na tom, co máte zrovna po ruce

Otevřít víno je možné pomocí několika nástrojů pro domácí kutily. Stačí zašroubovat vrut do korku pomocí šroubováku tak hluboko, aby jeho část zůstala mimo zátku.

Pak už jen stačí vzít do ruky kleště, uchopit jimi vyčnívající hlavičku šroubu a jedním rychlým pohybem zátku vytáhnout.
Jestliže po ruce nemáte žádné nářadí, nezoufejte. K otevření lahve stačí i obyčejná bota. Tento způsob funguje nejlépe s vyšší obuví, která sahá ke kotníkům a má zvýšenou podrážku.

Ujistěte se, že je kolem zátky odstraněn veškerý obal. Poté vložte láhev do boty dnem napřed. Přidržte botu u dna láhve a několikrát bouchněte botou o pevnou zeď. Korek se bude pomalu vysouvat, až jej budete moct uvolnit a vytáhnout. Pozor, taktéž může vystřelit a obsah začne pěnit, proto mějte po ruce skleničky a nějakou utěrku. Místo boty je možné použít i ručník, který omotáte kolem láhve.

Vyrobte si vývrtku z klíče či drátěného ramínka

A co dělat, když zrovna nejste doma a vyjeli jste si například autem na piknik do přírody? Zátku můžete během několika sekund vytáhnout důmyslným způsobem – klíči od auta. Vlačte klíč do korku tak, abyste ponechali kousek mimo korek.

Za horní část klíče vytahujte korek ve směru hodinových ručiček nahoru ven z láhve. Důležité je klíček otáčet v kruzích a stejným pohybem jej vytahovat nahoru.

Stejným způsobem jako klíče vám k odzátkování poslouží ozubený nůž. Vložte čepel do korku a otáčivým pohybem směrem nahoru jej vytahujte. Jakmile budete mít asi centimetr zátky venku, nůž vyjměte a znovu jej zapíchněte kousek bokem. Jednoduše pak krouživým pohybem korek vytočíte.

Improvizovanou vývrtku si můžete vyrobit třeba z kovového ramínka na šaty. Stačí drát stočit do požadovaného tvaru vývrtky. Několika rychlými pohyby zátku snadno z láhve vykroutíte.

Zajímavým způsobem, jak otevřít zazátkovanou láhev, je použít pumpu na kolo s nasazenou jehlou. Tou propíchněte celý korek, dokud se jehla nedostane do vzduchu mezi korkem a vínem. Poté do lahve začněte pumpovat vzduch. Díky narůstajícímu tlaku vzduchu by se měla zátka pomalu vysouvat z láhve.

Podařilo se? Kromě lahodné odměny v podobě vína těmito způsoby otevírání překvapíte celý přihlížející dav, který bude žasnout nad vaší kreativitou a zručností.

Pokud se vám však i přesto stane, že se při otvírání korek rozdrtí na kousky, existuje jednoduché řešení. Vtlačte jej do samotného vína a to následně přeceďte přes kávový filtr. Výsledek bude skvělý.

Zdroj: cookinglight.com, vinepair.com, theoremvineyards.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz