Potraviny, které způsobují rychlejší stárnutí. Máte je ve svém jídelníčku?

Zdroj: Shutterstock

Nejen ženám záleží na tom, aby vydržely mladistvé co možná nejdéle. Náš věk ovlivňuje, jak naše tělo funguje a jak se cítíme. Napadlo by vás, že existují potraviny, díky kterým může naše tělo vykazovat známky stárnutí dříve, než je třeba?

Chronologický věk určíme snadno. S biologickým věkem je to složitější. Biologický věk je ukazatel, o kolik naše tělo zestárlo vlivem našeho životního stylu a dalších faktorů – vystavování se slunci, kouření, konzumace alkoholu a také stravy.

Jaké potraviny urychlují proces stárnutí?

Stárnutí bohužel nejde zastavit. Zub času se podepisuje na každém z nás. Proč ale chodit stárnutí naproti? Právě to totiž děláte, když konzumujete níže zmíněné potraviny.

Ty jsou podle odborníků spouštěčem rychlejšího stárnutí, kterému se snažíme vyhnout. Podívejte se, jestli některé z nich nemáte ve svém jídelníčku i vy.

Smažené brambůrky

Kdo by je nemiloval? S chutí si je dáme na oslavách, zbožňujeme je přikusovat večer u pěkného filmu. Lisa Hayim, zakladatelka The Well Necessities, pro deník eatthis.com vysvětlila: „Konzumace transmastných kyselin stimuluje interleukin 6 v těle.“

Dále pokračuje: „Interleukin 6 je známkou zánětu, který souvisí se stárnutím. Kromě toho smažené a smažené oleje, dokonce i ty, které jsou vyrobeny z rostlin, mohou zhoršit buněčné dýchání a snížit imunitní funkce v těle.“

Energetické nápoje

Sáhneme po nich v případě, kdy se potřebujeme nabudit. Důvěřujeme v jejich schopnost nás nastartovat. Všichni ale podvědomě tušíme, že pro naše zdraví nejsou nic dobrého.

Energetické nápoje mají velmi vysoký obsah cukru a jsou velmi kyselé, což může poškodit zuby a zanechat je náchylnější k tvorbě skvrn, které způsobí stárnutí vašeho úsměvu.

Navíc jejich vysoký obsah kofeinu a sodíku může vést k dehydrataci, zvláště pokud je pijete místo vody. Vzhledem k tomu, že dehydratace je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k vráskám a staršímu vzhledu pleti.

Alkohol

Nikoho asi nepřekvapí, že i alkohol má negativní vliv nejen na naše zdraví, ale také na předčasné stárnutí. Občasná sklenička, kterou si dáte tu a tam, neuškodí. Horší je to v případě, kdy neznáte míru a alkoholu pijete více, než je zdrávo.

„Alkohol může způsobit řadu problémů, pokud jde o kůži, včetně zarudnutí, otoků, ztráty kolagenu a vrásek. Vyčerpává vaše živiny, hydrataci a hladinu vitamínu A, což má přímý dopad na vrásky.

Vitamin A je zvláště důležitý s ohledem na růst nových buněk a produkci kolagenu, zajišťuje, že pokožka je elastická a bez vrásek,“ píše deník healthline.com.

Zdroj: eatthis.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz