Potraviny, které pomohou stabilizovat hladinu cukru v krvi. Zařaďte je do svého jídelníčku

Zdroj: Shutterstock

U lidí s prediabetem, cukrovkou nebo jinými onemocněními, která ovlivňují hladinu cukru v krvi, je strava důležitou součástí udržování zdravé hladiny cukru v krvi. Přinášíme přehled některých potravin, které vám pomohou optimalizovat krevní cukr.

Většina ovoce                                                

Většina ovoce má nízký GI (glykemický index). Je to proto, že většina čerstvého ovoce obsahuje velké množství vody a vlákniny, které vyvažují přirozeně se vyskytující cukr, tzv. fruktózu.

Jakmile však ovoce dozraje, jeho GI se zvyšuje. Ovocné šťávy mají také velmi vysoký GI, protože při odšťavňování se odstraňují vláknité slupky a semena. Nejlepší je tedy čerstvé ovoce.

Studie z roku 2017, která po dobu 7 let sledovala přibližně půl milionu lidí v Číně, zjistila, že ti, kteří denně jedli čerstvé ovoce, měli nižší výskyt cukrovky 2. typu.

Také rozsáhlá studie z roku 2013 zjistila, že lidé, kteří konzumovali celé ovoce – zejména borůvky, hroznové víno a jablka – měli výrazně nižší riziko vzniku diabetu 2. typu. Vědci rovněž uvádějí, že pití ovocných šťáv zvyšovalo riziko vzniku tohoto onemocnění.

Mezi ovoce s nízkým GI patří jablka, meruňky, ostružiny, borůvky, jahody či švestky. Naopak vyšší GL má sušené ovoce, meloun, ananas, datle, přezrálé banány a samozřejmě ovocné šťávy.

Batáty

Běžné brambory mají vysoký GI, ale batáty mají nízký GI a jsou velmi výživné. Některé výzkumy, například studie z roku 2014 ukazují, že dužina sladkých brambor obsahuje více vlákniny než slupka, což naznačuje, že celá zelenina by mohla být prospěšná pro osoby s cukrovkou.

Přestože zatím neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že sladké brambory mohou pomoci stabilizovat nebo snížit hladinu cukru v krvi u lidí, jsou nepochybně výživnou potravinou s nízkým GI.

Většina ořechů a semen

Ořechy jsou velmi bohaté na vlákninu a mají GI 55 nebo nižší. Systémový přehled z roku 2014 dospěl k závěru, že konzumace ořechů by mohla prospívat lidem s cukrovkou.

Stejně jako u ostatních potravin v tomto článku platí, že nejlepší je jíst ořechy pokud možno celé a nezpracované. Ořechy s povrchovou úpravou nebo příchutěmi mají vyšší GI než obyčejné ořechy. Jedna porce se rovná jedné čtvrtině šálku.

Luštěniny

Luštěniny, jako jsou fazole, hrách, cizrna a čočka, mají velmi nízký GI. Luštěniny jsou také dobrým zdrojem živin, které mohou pomoci udržet zdravou hladinu cukru v krvi. Mezi tyto živiny patří např. vláknina, komplexní sacharidy, bílkoviny.

Studie z roku 2012 zjistila, že zařazení luštěnin do jídelníčku zlepšuje kontrolu glykémie a snižuje riziko ischemické choroby srdeční u lidí s diabetem 2. typu.

Lidé s cukrovkou by se měli vyhnout luštěninovým výrobkům, které obsahují přidané cukry a jednoduché škroby, například v sirupech, omáčkách nebo marinádách. Tyto přídavky mohou výrazně zvýšit GI výrobku.

Česnek

Sloučeniny v česneku mohou pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi tím, že zlepšují citlivost a vylučování inzulínu.

Autoři studie z roku 2017 zjistili, že doplňky stravy s česnekem pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi, cholesterolu a lipidů u lidí s diabetem 2. typu.

Zdroj: Medical News Today, Healthline, Huaidong Du, Fresh fruit consumption in relation to incident diabetes and diabetic vascular complications: A 7-y prospective study of 0.5 million Chinese adults, 2017, Isao Muraki, Fruit consumption and risk of type 2 diabetes: results from three prospective longitudinal cohort studies, 2013, Remya Mohanraj, Sweet Potato (Ipomoea batatas [L.] Lam) – A Valuable Medicinal Food: A Review, 2014, Ashkan Afshin, Consumption of nuts and legumes and risk of incident ischemic heart disease, stroke, and diabetes: a systematic review and meta-analysis, 2014, David J. A. Jenkins, Effect of Legumes as Part of a Low Glycemic Index Diet on Glycemic Control and Cardiovascular Risk Factors in Type 2 Diabetes Mellitus, 2012, Juan Wang, Effect of garlic supplement in the management of type 2 diabetes mellitus (T2DM): a meta-analysis of randomized controlled trials, 2017

Autor: Dominika Jandorová       

Přidat na Seznam.cz