Pokud máte po ránu nateklé oči, může za to přemíra soli. Zmírněte otoky bez lékařského zásahu

Zdroj: Shutterstock

Navzdory tomu, co možná slyšíte v souvislosti s potravinami a zdravou výživou, má sůl i své výhody. Lidské tělo ji potřebuje ke svému správnému fungování, nesmí jí však být nadbytek.

Sůl je minerál, který se skládá z 60 procent z chloridu a ze 40 procent ze sodíku. Pro lidský organismus je přínosná tím, že stahuje a uvolňuje svaly, vede nervové impulsy a udržuje správnou rovnováhu vody a minerálů.

To však platí pouze tehdy, pokud se každý den zkonzumuje přiměřené množství. Jaké to však je? Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv je doporučeným denním příjmem pouze 2 300 mg.

Lidé konzumují soli více, než je potřeba

Jak se však ukazuje, průměrný člověk spotřebuje odhadem 3 400 mg soli denně. Takže skutečná spotřeba je výrazně nad doporučeným limitem, což má své následky.

Pokud jde o zdraví, příjem potravin s vysokým obsahem sodíku může vést k vážným problémům, jako je například vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, či dokonce mrtvice.

Alarmující, přesto pro mnohé méně závažný je také fakt, že slaná jídla mohou ovlivnit také fyzický vzhled člověka. Jedná se o jakousi alergii, která se projevuje ve tváři.

Certifikovaný odborník na výživu doktor Jerry Bailey vysvětlil, co způsobuje nadměrná konzumace soli zejména před spaním. „Tělo zadržuje tekutiny, což může také způsobit otoky očních víček a rtů,“ konstatoval na serveru mashed.com.

Tento oteklý obličejový komplex je často označován jako „alergický obličej“, protože se obličejové rysy mohou velmi podobat rysům osoby, která má alergickou potravinovou reakci. Ačkoli může být tato zpráva trochu znepokojivá, doktor Bailey ujišťuje, že je tento stav zcela běžný.

Podle Stephanie Kleinové, licencované výživové poradkyně a dietoložky, dochází často k zadržování tekutin, když v krevním řečišti není rovnováha vody a sodíku.

Několik způsobů, jak zmírnit otoky bez lékařského zásahu

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak zvládnout a léčit nafouklá oční víčka a oteklé rty z pohodlí domova. Je důležité však upozornit, že pokud jsou tyto symptomy doprovázeny sípáním nebo dušností, může se jednat o skutečnou alergickou reakci a je nejlepší okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Pro zmírnění otoku rtů lze použít dva způsoby. Prvním je ošetření volně prodejnými protizánětlivými léky, jako je například ibuprofen. Je důležité si uvědomit, že paracetamol léčí horečky a bolesti, nikoli záněty, a proto není vhodný.

Druhou možností je ulevit rtům pomocí ledu. Dobré je led zabalit do utěrky. Pak stačí jednoduše přiložit ledový obklad na rty.

A jak bojovat bez lékařské pomoci s napuchlými očními víčky? Pomoci může studený obklad, masáž mandlovým olejem, studené čajové sáčky, masky z bramborové šťávy, kurkuma nebo ananasová pasta. Vyzkoušet můžete také lymfodrenážní masáž, obličejovou jógu nebo oční cvičení. Podobně jako u rtů je možné užívat i volně prodejné léky.

Je mnoho způsobů, jak léčit následky, lepší však je zaměřit se na příčinu těchto problémů. Vyzkoušejte jídla s nízkým obsahem sodíku nebo přímo bez soli. Pokud se i přesto chystáte konzumovat slanější jídla, je lepší je jíst přes den než večer.

Zdroje: mashed.com, bodysjewelryreviews.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz