Alkalická dieta: Přesvědčení o změně pH těla za pomocí stravy okouzlilo mnoho příznivců

Zdroj: Shutterstock

Na seznamu diet, kterých existují desítky a desítky, patří ta alkalická mezi méně známé. Většina lidí toho o ní příliš mnoho neví. A někteří ani netuší, že vůbec existuje.

Alkalická, nebo také zásaditá dieta zastává myšlenku, že dojde-li k nahrazení kyselinotvorných potravin zásaditými, člověk začne hubnout. A přidají se i další zdravotní benefity.

Co je alkalická dieta?

Předpokladem této pro někoho možná neznámé, pro jiného méně známé diety, je přesvědčení, že strava může změnit hodnotu pH těla.

Zastánci alkalické diety metabolismus přirovnávají k ohni. Jak oheň, tak i metabolismus neboli přeměna potravy na energii spouští chemickou reakci, která rozkládá pevnou hmotu.

Jakmile nějaká věc shoří, zůstane po ní popel. I tady probíhá přirovnání metabolismu k ohni – akorát v tomto případě nezůstane popel, ale metabolický odpad.

„Tento metabolický odpad může být zásaditý, neutrální nebo kyselý,“ vysvětluje healthline.com. Metabolický odpad prý může přímo ovlivnit kyselost vašeho těla.

Kyselý „popel“ škodí zdraví

Některé potraviny po sobě zanechávají onen „popel“ neboli metabolický odpad. Pokud jíte potraviny, které zanechávají kyselý popel, bude vaše krev kyselejší.

Příznivci alkalické diety jsou přesvědčeni, že kyselý popel škodí zdraví. Tělo je díky němu mnohem náchylnější vůči nemocem.

Oproti tomu zásaditý popel je považován za ochranný. Pokud jíte potraviny, které zanechávají zásaditý popel, vaše krev bude zásaditější.

Jinými slovy – pokud se bude váš jídelníček skládat ze zásaditých potravin, tělo bude zdravější a odolnější vůči nemocem a jiným zdravotním potížím.

Co můžete a nemůžete jíst?

Když už jsme si vysvětlili, o co v této dietě jde a jak funguje, určitě vás zajímá, co vlastně můžete jíst, a čemu se naopak musíte vyhýbat.

Podle webmd.com je povoleno ovoce a zelenina. Zakázané jsou naopak zpracované a konzervované potraviny.

„Také mléko, vejce nebo maso spadají mezi kyselou stravu, a jsou proto zakázány,“ říká webmd.com.

Je tu také skupina neutrálních potravin. Sem můžeme zařadit přírodní tuky, škroby a cukry. Jelikož ale má jít o dietu, s cukry velmi opatrně.

Můžete s alkalickou dietou zhubnout?

Jistě chcete vědět, jestli je možné s pomocí alkalické diety zredukovat nechtěná kila. Je pravda, že se na ni spoléhalo i mnoho hollywoodských celebrit.

Alkalickou dietu lze doporučit pro očistu těla. Z dlouhodobého hlediska ale není zrovna žádoucí vyhýbat se například mléčným výrobkům nebo masu.

Zdroj: healthline.com, webmd.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz