Pokud chcete zhubnout, těmto jídlům byste měli říct důrazné „Ne“

Zdroj: Shutterstock

Většina lidí ví, že pokud chtějí zhubnout, musí se vzdát nezdravých dobrot. Jejich nevyřazení z jídelníčku je bohužel častým důvodem, proč veškerá snaha o redukci skončí ještě dříve, než stihne pořádně začít.

Obecně platí, že když se snažíte zhubnout, je nejlepší omezit nebo se úplně vyhnout potravinám, které jsou kalorické. Počet kalorií v potravině však není jediným faktorem, který je třeba vzít v úvahu.

Kalorie nejsou jediný ukazatel

Možná jste si naivně mysleli, že zhubnete, pokud začnete jíst jen ty potraviny, které jsou nízkokalorické. Není to tak úplně pravda.

Například nízkokalorická jídla, která postrádají živiny, jako je vláknina a bílkoviny, mohou stále zanechávat v člověku pocit hladu a nespokojenosti, což může způsobit, že bude těžší odolat mlsání.

Kterým potravinám se tedy musíte začít vyhýbat s rozumem, pokud chcete nastartovat hubnutí a zbavit se nadbytečných kilogramů?

Slazené nápoje

Mnoho nápojů, jako jsou limonády, sportovní nápoje a ovocné džusy, má velmi vysoký obsah přidaných cukrů, ale často nízký obsah ostatních živin. Konzumace těchto nápojů přidává kalorie do stravy, ale nepomáhá člověku cítit se sytý.

Smažená jídla

„Smažená jídla, včetně hranolků, mají obecně vysoký obsah kalorií, soli a nezdravých tuků,“ varuje medicalnewstoday.com.

Navíc těmto dobrotám chybí vláknina a bílkoviny, proto vám nepomohou cítit se dlouho sytí. Máte-li přeci jen chuť třeba na hranolky, připravte si je bez oleje.

Brambůrky

Kdo by si je rád nedal. Třeba na oslavě nebo večer k pěknému filmu v televizi. Přikusují se jedna radost, ale hubnutí rozhodně neprospívají.

Brambůrky bohužel patří na seznam potravin, kterým byste se měli vyhýbat. Mají vysoký obsah kalorií a navíc obsahují také přidané tuky a nemalé množství soli.

Bílé pečivo

„Bílé pečivo je vysoce rafinované a často obsahuje hodně přidaného cukru,“ popisuje healthline.com. Navíc má vysoký glykemický index a může zvýšit hladinu cukru v krvi.

Naštěstí existuje mnoho zdravých alternativ klasického pšeničného pečiva. Pokud si jídelníček bez pečiva neumíte představit, snažte se najít zdravější alternativu.

Zmrzlina

Zmrzlina je neuvěřitelně lahodná, ale velmi nezdravá. Má vysoký obsah kalorií a většina druhů je nabitá cukrem.

Malá porce zmrzliny je občas v pořádku, ale problém je v tom, že je velmi snadné zkonzumovat obrovské množství na jedno posezení.

Zvažte výrobu vlastní zmrzliny s použitím méně cukru a zdravějších surovin, jako je plnotučný jogurt a ovoce.

Zdroj: medicalnewstoday.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz