Podplamenice: Dříve se pekly na kamnech pro děti a čeledíny. Dnes si je připravíte snadno na pánvi

Zdroj: Shutterstock

Někde se jim říká podplamenice, jinde podplameňáky. Jejich podoba se během posledních století hodně měnila, v původní verzi jde ale o placky, které se pečou nasucho v peci nebo na kamnech. Dnes si je ale můžete udělat i na pánvi.

Podle webu Top recepty kdysi dávno placky sloužily jako výslužka čeledínům. Podplamenice se dokonce objevují v některých dílech české literatury z 19. století. A to jak ve sladké, tak i slané podobě.

Placky pro děti a čeledíny

Chléb se kdysi dávno pekl jen jednou týdně a byla to velká událost pro celou rodinu, píše Pekárnománie. Když se ale dělal velký bochník, nikomu se nechtělo čekat, až vystydne. Část těsta se tak oddělovala a dělaly se z ní na kamnech placky.

Ty se pak dávaly netrpělivým dětem nebo právě čeledínům za jejich dobře odvedenou práci. Právě proto, že se placky pekly obvykle na kraji pece u žhavých uhlíků, začalo se jim říkat podplamenice.

Jak si je připravit dnes?

Občas se u nás placky pečou na akcích připomínajících život v minulých stoletích. Připravit si je ale můžete i doma. Dají se totiž udělat i na pánvi a připomínají vlastně klasické langoše.

Na přípravu budete potřebovat 250 gramů žitné mouky, 440 mililitrů vody, 250 gramů pšeničné mouky, sůl, kmín a hladkou mouku na poprášení.

Ze všech ingrediencí jednoduše vytvořte těsto, ze kterého pak udělejte vyšší placky. Ty pečte nasucho na pánvi nebo v troubě, pokud máte třeba na chalupě starou pec, můžete je udělat i v ní.

Je jen na vás, zda si je potom dáte sladké s povidly, jak se jedly za starých dob nejčastěji, nebo na ně přidáte spíše kečup a sýr.

Zdroj: Česká televize, Top recepty, Pekárnománie, Rodička

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz