Pískavice: Řecké seno s působivými zdravotními přínosy. Tato bylina zvyšuje testosteron a ovlivňuje hladinu cukru v krvi

Zdroj: Shutterstock

Pískavice je bylina dlouho používaná v alternativní medicíně. Je to běžná složka indických jídel a často se používá jako potravinový doplněk. Může mít celou řadu zdravotních výhod.

Co je pískavice?

Pískavice řecké seno je rostlina vysoká 60 až 90 cm. Má zelené listy, malé bílé květy a lusky, které obsahují malá, zlatohnědá semena. Po tisíce let se pískavice používá v alternativní a čínské medicíně k léčbě kožních onemocnění a mnoha dalších neduhů. Tím její využití nekončí.

Pískavice, která patří k nejstarším kulturním rostlinám, se využívá jako koření (rozemletá semena se často přidávají do indických pokrmů) a zahušťovadlo. Lze ji najít také v kosmetických produktech, jako je mýdlo a šampon a je to hodnotné krmivo pro dobytek.

Celá rostlina má svou typickou vůni, která může být někomu nepříjemná. Chuť semen je kořenitě hořká a natrpklá, s lehkým nádechem oříšků. Nejvíce se pěstuje v Etiopii, Indii, Číně, Americe, Egyptě a Súdánu.

Nutriční hodnoty rostliny, která je velice oblíbená ve Středomoří

V jedné polévkové lžíci semen (asi 11 gramů) jsou 3 gramy vlákniny, 3 gramy bílkovin a 5 gramů sacharidů. Za zmínku stojí železo, které pokryje 20 procent denní dávky, dále obsahuje ceněný mangan a hořčík.

V lidovém léčitelství je pískavice používaná jako přírodní alternativa pro kojící ženy, protože je považovaná za podpůrnou bylinu pro tvorbu mateřského mléka. Nejsnadnější způsob podávání je formou čaje.

Účinky na hladinu testosteronu u mužů

Jedním z nejčastějších důvodů, proč muži používají doplňky z pískavice řeckého sena, je zvýšení testosteronu. Jak uvádí pubmed.gov, ohledně těchto účinků bylo provedeno několik studií, které prokázaly nárůst testosteronu a zároveň pokles tělesného tuku. Stejně pozitivně pískavice ovlivnila libido a sexuální funkce. K vytvoření oficiálních závěrů však bude třeba dalších výzkumů.

Vliv na hladinu cukru v krvi

Stejný zdroj uvádí i výsledky studií které zaznamenali vliv pískavice na hladinu cukru v krvi, což by mohlo vést k přírodní alternativě, jak se preventivně bránit vzniku cukrovky. Pískavice měla za následek také snížení hladiny LDL cholesterolu.

Další zdravotní přínosy pískavice řecké seno

Lidové léčitelství využívá bylinu ke kontrole chuti k jídlu v případě, kdy je třeba omezit z nějakého důvodu množství stravy. Pískavice povzbuzuje trávení, mírní pálení žáhy, ulevuje při kašli, nadýmání a průjmech. Doporučuje se jako univerzální tonikum v geriatrii a rovněž je odpradávna považovaná za ženské afrodisiakum.

Léčivka se používá také k zevnímu použití. Semena rozdrcená na kaši vytahují hnis z ran a vředů, změkčují poúrazové zatvrdnutí svalů a šlach a působí proti měkkým otokům. O hojivé procesy se stará kyselina nikotinová. Další pozitivní vliv byl shledán u zlepšení látkové výměny a průtoku krve vlásečnicemi.

Nejčastější použití

Pískavice je součástí mnoha doplňků stravy. Protože se složení liší, doporučená dávka závisí na doplňku. Neexistuje jediná doporučená dávka.

Většina výzkumů založených na testosteronu používá pouze přibližně 500 mg extraktu z pískavice řeckého sena, zatímco výzkum v jiných oblastech použil přibližně 1 000–2 000 mg.

Doplňky by se měly obecně užívat před jídlem nebo s jídlem. Vzhledem k tomu, že tato bylina pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, je ideální ji používat s jídlem, které má v konkrétní den nejvyšší obsah sacharidů.

Zdroj: healthline.com, pubmed.ncbi
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz