Hnědá rýže napomáhá při prevenci rakoviny a při hubnutí. Zkuste ji vyměnit za tu bílou

Zdroj: Shutterstock

Zatímco bílá rýže představuje základní surovinu v domácnostech většiny z nás, pokud jde o její hnědou sestru, už to taková hitparáda není. Rýže je základní potravinou v celé řadě zemí. Ačkoli existuje vícero druhů, většina kuchařů upřednostňuje bílou rýži.

V čem je hnědá rýže lepší než ta bílá? Jak se od sebe liší a opravdu stojí za to vyměnit bílou rýži za hnědou?

Seznamte se s hnědou rýží

Při přípravě hnědé rýže se odstraní pouze svrchní slupka. Ta obklopuje rýžové zrno. Díky tomuto procesu si rýže zachovává mnohem více živin. V tom se liší od bílé rýže, u níž je postup přípravy naprosto odlišný a bohužel při něm rýže většinu cenných živin ztrácí.

V hnědé rýži najdete obstojné množství důležitých minerálních látek. Řeč je například o hořčíku, manganu, vápníku, draslíku, fosforu nebo železu. Nechybí ani vitamíny, ty jsou v hnědé rýži zastoupeny konkrétně vitamíny B1, B2, B3, B6, také vitamínem E a vitamínem K.

Prospívá hnědá rýže našemu zdraví?

V porovnání s bílou rýží ano. Už jen tím, že uchovává daleko více cenných a důležitých živin, o které je bílá rýže vlivem své přípravy ochuzena. Prozradíme vám, jaké jsou zdravotní benefity hnědé rýže.

Snižuje hladinu špatného cholesterolu

Jelikož se v hnědé rýži nachází nemalé množství rozpustné vlákniny, napomáhá tato surovina snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi.

Podporuje zdraví srdce

Srdce je nejdůležitějším orgánem v našem těle, proto bychom o něho měli pečovat. Hnědá rýže může být pro zdraví našeho srdce prospěšná. Již zmíněná vláknina je totiž prospěšná jako prevence proti ucpávání tepen.

Je prospěšná pro diabetiky

„Hnědá rýže má nízký glykemický index, což znamená, že nezpůsobuje prudký nárůst hladiny cukru v krvi po jídle. Díky tomu je vhodná do jídelníčku lidí, kteří se léčí s cukrovkou,“ zmiňuje web webmd.com.

Slouží jako prevence proti rakovině

Existují potraviny, které jsou vnímány jako účinná prevence proti vzniku rakoviny. Hnědá rýže patří mezi ně. Její pravidelná konzumace, a především výměna za klasickou bílou rýži je užitečná jako prevence různých druhů rakoviny. Konkrétně se bavíme o rakovině prsu nebo rakovině tlustého střeva.

Napomáhá při hubnutí

Ať už se snažíte zhubnout, nebo si chcete udržet zdravou tělesnou hmotnost, může být hnědá rýže vaším spojencem. Důležitou roli v tomto případě opět hraje vláknina. Ta vám totiž dodá pocit sytosti, díky kterému nebudete mít tendence hřešit a konzumovat nezdravé potraviny. Je nutné zmínit, že hnědá rýže udržuje v pohybu zažívací trakt, což má také vliv na hubnutí.

Zdroj: webmd.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz