Penízovka sametonohá (enoki) je jednou z nejchutnějších hub. Navíc roste i v zimě

Penízovka sametonohá neboli enoki (zdroj: Samphotostock.cz)

Penízovka sametonohá neboli enoki je houba, kterou si lze nasbírat i v průběhu zimních měsíců. Navíc jde o velmi chutnou a zdravou kuchyňskou ingredienci.

Rozšíření penízovky sametonohé

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je jedlá houba v Japonsku nazývaná enoki, která je rozšířená na severní polokouli, a to v mírném klimatickém pásu. Vyskytuje se ovšem také v Austrálii. Oblíbená je především na asijském kontinentu, kde se dokonce pěstuje, neboť se jedná o oblíbenou kuchyňskou ingredienci, která je využívána stejně hojně jako např. hlíva ústřičná.

Kde si penízovku nasbírat?

Penízovka samotonohá roste v trsech, a to na mrtvém dřevě rozličných listnatých stromů (především na kmenech a pařezech). Poznáte ji tak, že její klobouk má oranžovou či žlutooranžovou barvu. Jedná se o zhruba 10 cm vysokou houbu, jejíž třeň je medově žlutý, ale postupně se zabarvuje do černohněda. Penízovku si také po názvem enoki můžete pořídit v obchodech s asijskými potravinami a používají ji i některé české restaurace.

Penízovka sametonohá v kuchyni

Ačkoli to mnoho lidi vůbec netuší, enoki patří k nejchutnějším houbám. Používají se ovšem jen klobouky, které mohou být široké 8 cm. Uplatnění nacházejí uplatnění v nudlových a zeleninových pokrmech, lze je přidat do salátů nebo do rizita. Hodí se rovněž do polévek, omáček a vynikající jsou také s kuřecím masem. V podstatě je ale můžete jen osmažit a dát na chleba či na topinku.

Enoki z hlediska zdraví

Klobouky penízovky sametonohé obsahují různé účinné látky jako např. glykoproteiny anebo polysacharidy. Proto je tato houba považována za účinné přírodní antibiotikum a známá je i svými antibakteriálními účinky. Kladný vliv má rovněž na trávení a pozitivně může působit i na kardiovaskulární soustavu, když pomáhá snižovat krevní tlak či zvýšenou hladinu cholesterolu.

Zajímavosti o penízovce

  • Penízovka sametonohá roste od října do prosince, někdy i do ledna a v průběhu mírnějších zim může nepřetržitě růst až do dubna.
  • Někdy se u enoki hovoří až o zázračných únicích. Údajně může působit proti stafylokokům a kladný má prý i při rakovině a HIV.
  • Penízovku si v lesích skutečně můžete nabírat i v zimě. Klesnou-li teploty pod nulu, plodnice sice zmrznou, ale po rozmrznutí pokračují v růstu.
  • Ani po mrazech se nemusíte obávat toho, že enoki nebude dobrá. To, že zmrzne a rozmrzne, nemá vliv na kvalitu dužiny.
  • Penízovka sametonohá nepotřebuje dlouhou tepelnou úpravu. Bohatě postačí5 minut.
Přidat na Seznam.cz