Octomilky jsou nelítostní tvorové, kteří nám svou existencí snadno zamoří kuchyni. Naličte na ně past

Zdroj: Shutterstock

Octomilky neboli ovocné mušky jsou otravní škůdci. Ačkoli jsou maličké, jejich bzučení a poletování okolo hlavy dokáže rozčílit. Mnohdy je těžké se jich zbavit, když se rozhodnou usadit u vás doma, kde to následně zamoří.

Naštěstí existují jednoduché a účinné způsoby, jak se rychle zbavit ovocných mušek pomocí přírodních pastí na octomilky, které si můžete vyrobit doma.

Proč se objevují v domácnostech?

Otravné černé mušky dokážou znepříjemnit život. Možná ale netušíte, jak se u vás doma vlastně tyhle malé potvory vzaly.

Octomilky jsou přitahovány nejen zralým či naopak hnijícím ovocem, ale také vínem nebo třeba pivem. Líbí se jim také odpadkové koše.

„Samičky ovocných mušek nakladou najednou asi 500 vajíček a vajíčka se líhnou již za 24 hodin,“ vysvětluje goodhousekeeping.com. Jakmile tedy u vás doma najdou zdroj potravy, během chvíle vám mohou zamořit domácnost.

Jak se jich zbavit?

Jako první musíte zjistit, kde se vlastně vzaly. Musíte najít místo, které je přitahuje. Najdete-li podezřelé potraviny, vyhoďte je.

Následně je potřeba zdroj vyčistit. Nebraňte se použití dezinfekce, postačí jakýkoli čistič, kterým dané místo vydrhnete.

Vyrobte past ze shnilého ovoce

Octomilky milují shnilé ovoce, použijte jej tedy proti nim. Vezměte kousek zralého ovoce, vložte jej do plastové misky a přikryjte víčkem.

Do víčka udělejte pár drobných dírek a misku s ovocem položte na místo, kde se mušky shromažďují. Mušky by se měly nachytat do pasti, kterou pak zlikvidujete.

Past z vína

Pokud vám v lednici zbyl doušek nedopitého vína, na které už nemáte chuť, rozhodně ho nevylévejte do dřezu. Podle webu healthline.com z něho můžete vyrobit tzv. bazénovou past.

Nalijte trochu vína do plastové nádoby a přidejte trochu mycího prostředku na nádobí. Promíchejte a nádobu uzavřete víčkem.

Opět do misky udělejte několik malých otvorů, skrze které se mušky dostanou dovnitř. Ven už ale cestu nenajdou.

Octová past

Ovocným muškám se octomilky neříká jen tak pro nic za nic. Tohle pojmenování vám napovídá, co dalšího na ně platí.

Je to ocet. Ten má doma většina z nás a je to skvělý pomocník pro výrobu levné pasti na ovocné mušky. Misku naplňte octem, který smícháte s několika lžičkami cukru. Přidejte i několik kapek přípravku na mytí nádobí.

Opět nádobu uzavřete, uděláte do víčka několik otvorů a položíte na místo, kde se mušky vyskytují. Směs cukru a octa mušky přivábí dovnitř, ale jakmile se dostanou do vody, utopí se.

Zdroj: goodhousekeeping.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz