Obezita: Když vše ostatní selže. Podvázání žaludku má své výhody i značná rizika

Zdroj: Shutterstock

Pokud selžou všechna nechirurgická řešení nadváhy, jako je změna jídelníčku, více pohybu nebo prášky, dostane se ke slovu chirurgie. Podvázání žaludku je minimálně invazivní, přesto je však potřeba dát si na pár věcí pozor.

Jak to funguje?

Bandáž žaludku je typ operace na snížení hmotnosti, který spočívá v umístění silikonové pásky kolem horní části žaludku s cílem zmenšit velikost žaludku a snížit příjem potravy.

Chirurg umístí pásek kolem horní části žaludku a připojí k němu hadičku. Trubička je přístupná portem pod kůží břicha. Pomocí tohoto portu chirurg vstříkne do pásky fyziologický roztok, aby ji nafoukl.

Úpravami lze měnit stupeň zúžení kolem žaludku. Páska vytvoří malý žaludeční vak nad ní, zbytek žaludku je pod ní. Menší žaludeční vak snižuje množství potravy, které žaludek může pojmout v jednom okamžiku.

Výsledkem je zvýšený pocit plnosti po snědení menšího množství jídla. To následně snižuje pocit hladu a pomáhá snížit celkový příjem potravy. Výhodou této formy zákroku je, že umožňuje tělu trávit jako obvykle, bez malabsorpce (porucha vstřebávání živin z potravy v zažívacím ústrojí).

Co vás čeká

Žaludeční páska se nasazuje v celkové anestezii. Operace se provádí pomocí laparoskopu, dlouhé úzké trubice s kamerou. Zákrok obvykle trvá 30 až 60 minut. Hospitalizace trvá pouze 1 až 2 dny.

Pacient by neměl jíst od půlnoci před dnem operace. Většina lidí se může vrátit k většině běžných činností do 2 dnů, ale někdy je nutné si vzít týdenní dovolenou v práci.

Dieta po operaci

Zpočátku musí být příjem potravy omezen. Prvních několik dní se strava omezuje na vodu a tekutiny, například řídké polévky.

Do konce 4 týdnů lze konzumovat tekutiny a rozmixované potraviny, například jogurty a zeleninové pyré. Od 4. do 6. týdne se zavádí měkká strava. Po 6 týdnech se může osoba vrátit k normální stravě.

Výhody

Mezi výhody bandáže žaludku patří možnost dlouhodobého snížení hmotnosti, relativně rychlé zotavení, menší pravděpodobnost infekcí rány a kýly, po operaci snížení rizika cukrovky, vysokého krevního tlaku, močové inkontinence a dalších onemocnění souvisejících s nadváhou.

Existuje také možnost odstranění nebo úpravy pásky. Nastavitelnost znamená, že ji lze utáhnout nebo povolit, například pokud se nezhubne dostatečně nebo pokud dochází ke zvracení po jídle. Průměrně lze zhubnout 40 až 60 procent nadváhy, ale záleží na konkrétním člověku.

Zákrok je vratný. Bandáž lze kdykoliv odstranit bez toho, aniž by to trvale poznamenalo anatomii žaludku. Navíc člověka neomezuje v každodenních aktivitách. Hrazen je ze zdravotního pojištění.

Rizika

Se zavedením žaludeční bandáže jsou spojena určitá rizika. Jedinec musí dodržovat dietní doporučení, protože přejídání může vést ke zvracení nebo rozšíření jícnu.

Úbytek hmotnosti může být ve srovnání s jinými typy operací pomalejší. Páska může sklouznout nebo může mít mechanické problémy, případně může erodovat do žaludku, což vyžaduje její odstranění.

Port se může posunout, což si vyžádá další operaci. Uvádí se, že 15 až 60 procent lidí potřebuje následnou operaci.

Stejně jako u jiných typů operací na snížení hmotnosti, i bandáž žaludku s sebou nese riziko poranění žaludku, střev nebo jiných břišních orgánů během operace, kýly, zánětu žaludeční sliznice, pálení žáhy a žaludeční vředy, infekce rány, zjizvení zažívacího traktu, které může vést k ucpání střev.

Zdroj: medicalnewstoday.com, egk.cz
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz