Nežádoucí účinky vína, které není dobré přehlížet. Může trpět i srdce

Zdroj: Shutterstock

Víno bezesporu patří mezi nejoblíbenější druhy alkoholu. Když se chceme uvolnit po náročném dni v práci nebo se dostat do nálady na večírku s přáteli, zejména ženy dají přednost skleničce vína.

Dokonce se říká, že sklenička vína denně může tělu prospět a funguje jako jakási prevence proti různým nemocem. Odhalte nyní nežádoucí účinky vína, které by vás třeba vůbec nikdy nenapadly.

Negativní dopady na zdraví srdce

O červeném víně se již dlouho říká, že prospívá kardiovaskulárnímu systému, zejména pokud jde o snížení krevního tlaku a riziko srdečního záchvatu.

Podle některých odborníků ale pravidelná konzumace vína může mít vážné vedlejší účinky na vaše srdce, například nastartovat fibrilaci síní, což je typ rychlého, někdy nepravidelného srdečního tepu.

Riziko cirhózy

Dlouhodobá konzumace jakéhokoli druhu alkoholu – víno nevyjímaje – může vést k vážným zdravotním problémům jater, včetně cirhózy.

Výzkumy naznačují, že jedna sklenička vína denně u žen a dvě skleničky vína denně u mužů mohou zvýšit riziko cirhózy jater vyvolané alkoholem.

Neklidný spánek

Sklenka vína ve večerních hodinách může způsobit, že se budete cítit ospalí, ale je tu další vedlejší účinek pití vína, který možná neočekáváte – po konzumaci se vám ve skutečnosti spánek zhorší.

„Pití alkoholu snižuje spánek Rapid Eye Movement, což je nezbytná součást spánkového cyklu spojeného s fyzickým a emocionálním zdravím,“ vysvětluje Stephen Light, certifikovaný trenér spánkové vědy, pro Eatthis.

Zhoršené PMS

Jedním z méně známých vedlejších účinků pití vína jsou zhoršené příznaky premenstruačního syndromu. U některých žen dokonce může pravidelné pití vína způsobit „rozházení“ menstruačního cyklu.

Zdroj: Eatthis.com, healthdigest.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz