Netradiční využití soli v domácnosti: Pomůže na zápach z bot i uleví bolesti v krku

Zdroj: Shutterstock

Máme ji doma asi úplně všichni. Používáme ji k dochucování pokrmů, někdy také k naložení masa před domácím uzením. V jedné pohádce se dokonce říká, že je nad zlato.

Teď už jistě víte, o čem je řeč. O něčem na první pohled tak obyčejném, co všichni považujeme za samozřejmost. O soli. Její využití v domácnosti ale sahá dál než jen do kuchyně, kde s ní dochucujeme námi připravovaná jídla.

Jak využít sůl v domácnosti?

Možná jste se i vy omezili na použití soli pouze při vaření. Pravda je ale taková, že se dá využít i několika dalšími, pro někoho možná netradičními způsoby.

Věděli jste, že sůl dokáže absorbovat skvrny od jídla nebo pití? Pokud na ubrus vylijete trochu šťávy nebo si na košili kápnete trochu kečupu, vetřete do něj trochu soli, aby skvrnu absorbovala. Pak už jen stačí vložit do pračky a klasicky vyprat.

Podobné je to i se skvrnami na koberci. Když se náhodou stane, že vy nebo třeba vaše děti něco na koberec rozlijete, neprodleně to posypejte solí.

Pomáhá proti bolesti v krku

Když nás bolí v krku, máme většinou tendence sáhnout po nějakém sirupu nebo kapičkách z lékárny. Bolesti v krku se ale můžete zkusit zbavit i jinak.

„Naplňte šálek vodou, přidejte špetku soli a míchejte, dokud se nerozpustí,“ doporučuje gardeningchannel.com. Následně kloktejte, abyste cítili sůl v krku, ale nepolykejte. Opakujte dle potřeby.

Udrží květiny čerstvé

Koupili jste si domů do vázy řezané květiny, nebo jste je dostali darem a chcete, aby vydržely krásně svěží co možná nejdéle?

Přidejte jim do vody sůl. Přidání soli do vody zabíjí bakterie, podporuje příjem vody a dodává květině klíčové živiny, které obvykle chybí pouze ve vodě z vodovodu.

Zbaví nádobí usazenin

Všimli jste si, že na vašem oblíbeném hrníčku, ze kterého pijete čaj nebo kávu, ulpěly skvrny a vytvořily nevzhledný tmavý prstenec?

„Na hrnky a šálky se skvrnami od čaje nebo kávy nasypte trochu soli na houbičku a krouživými pohyby rozetřete,“ radí bobvila.com. Usazeniny nebudou mít šanci.

Odstraní vodoznak ze dřeva

Stačí nechat mokrý hrníček na dřevěném povrchu a rázem na něm zůstane otisk. Proti těmto vodoznakům opět pomůže sůl.

Smíchejte trochu soli a oleje, abyste vytvořili pastu. Pastu poté natřete na vodoznak. Počkejte 20 minut a poté vyčistěte hadříkem.

Pomůže na zápach z bot

Někomu se potí nohy více, jinému méně. Určitě se ale shodneme na tom, že není nic příjemného přijít do předsíně, kde to zavání pachem z obuvi.

Co s tím? Vezměte ubrousek nebo kávový filtr, naplňte jej solí a jedlou sodou a pak horní část zavažte. Dejte do bot přes noc. Opakujte podle potřeby.

Zdroj: gardeningchannel.com, bobvila.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz