Některé druhy ovoce jako mango jsou plné cukru. Opravdu se jim ale musíme vyhýbat?

Zdroj: Shutterstock

Že je ovoce plné přírodního cukru, není žádné tajemství. Ovoce obecně obsahuje poměrně dost sacharidů a mezi nimi samozřejmě také cukry. Právě tohle vědomí v mnoha lidech vyvolává dojem, že je třeba konzumaci ovoce omezit.

Opravdu je ale na místě ovoce kvůli obsahu cukrů zatracovat? Je potřeba si uvědomit, že vyjma sacharidů a cukrů ovoce obsahuje i řadu dalších látek, které jsou pro naše tělo důležité. Máme se ovoci vyhýbat, nebo to není třeba? A které ovoce je nabité cukrem?

Vyřadit ovoce ze stravy?

Obsah cukru v ovoci může být pro někoho důvodem, proč konzumaci ovoce omezit, nebo tyhle plodiny ze svého jídelníčku úplně vyřadit. Je ale skutečně potřeba brát ovoce jako hrozbu?

„Cukr v něm nalezený se liší od standardních sladidel, jako je agáve, med, kokosový cukr, javorový sirup nebo granulovaný cukr. Tyto zdroje přidaného cukru mají vysoký glykemický index, což znamená, že se velmi rychle štěpí na glukózu,“ vysvětluje web prostreno.cz.

Co to znamená? Kvůli tomuto jevu dochází k rychlému klesání a stoupání hladiny cukru v krvi, díky čemuž se může dostavit nekontrolovatelný hlad.

Jaké ovoce obsahuje velké množství cukru?

Granátové jablko patří na seznam ovoce, které v sobě ukrývá poměrně dost cukru. V jedné porci se může ukrývat až 24 gramů cukru, což rozhodně není málo. Nutno ale dodat, že granátové jablko je také plné důležitých a prospěšných antioxidantů.

Pozadu nezůstává ani mango. „Jedna porce manga může obsahovat 23 gramů cukru, ale také poskytuje dvě třetiny denních potřeb vitamínu C,“ zmiňuje web nutritiouslife.com.

Opomenout nelze ani tolik oblíbené třešně. Sezonní ovoce, na které se mnoho z nás tolik těší, možná na první pohled působí nenápadně, ale pravdou je, že i třešně v sobě ukrývají nemalé množství cukru.

Jablko i pomeranč

Jablko patří mezi nejvyhledávanější druhy ovoce. Představuje chutnou a rychlou svačinku, která chutná malým i velkým. „S nevinným jablkem střední velikosti dostanete do svého těla 19 gramů cukru a 25 gramů sacharidů,“ varuje před obsahem cukru web prostreno.cz.

O moc lépe na tom nejsou ani pomeranče. Jeden pomeranč může obsahovat až 17 gramů cukru. Ve spojitosti s cukrem se mluví také o liči, které si mnoho z nás vychutnává zejména v období Vánoc.

Zdroj: prostreno.cz, nutritiouslife.com, vimcojim.cz, ireceptar.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz