Vylévat zbylý lák od okurek je škoda. Využijte jej třeba k přípravě pickles nebo k marinování

Zdroj: Shutterstock

Kyselou okurku rádi zakousneme například k šunkoflekům, dáme si ji k plátku sekané s bramborem, skvěle se hodí také ke klasickému rizotu. Mít doma po ruce alespoň jednu sklenici kyselých okurek je pro mnoho z nás samozřejmostí.

Jakmile ale sníme obsah sklenice, zbylý lák zpravidla vylijeme a sklenici vyhodíme. Málokdo totiž nachází uplatnění i pro zbylou okurkovou vodu s typickou chutí i vůní. My ale víme, jak lák od okurek skvěle využít.

Další várka okurek

Zbyl vám ve sklenici od kyselých okurek lák? Nevylévejte ho, naopak ho použijte pro naložení další porce okurek. Zbylý lák přiveďte k varu, přidejte trochu koření a do čisté sklenice připravte okurky.

Pak už jen stačí horkým lákem okurky ve sklenici zalít. Tímto způsobem můžete zbylý lák použít klidně i na jiné druhy zeleniny, nejen na okurky.

Do omáček

Zbylý lák z okurek můžete použít při vaření různých omáček, kde se bude hodit jeho kyselá chuť. Využijete jej také při přípravě dipů, například ke grilovanému masu.

Marinování sýrů

Zbyl vám lák od okurek? Pokud patříte mezi milovníky sýrů, je tu další způsob, jak tuhle tekutinu, která často končí vylitá, perfektně zužitkovat – naložte do ní sýr.

Skvěle se na to hodí třeba mozzarella nebo kuličky kozího sýra. „Přidejte trochu láku z okurek, olivového oleje, tymiánu, kuliček červeného pepře, nakrájeného česneku a pár oliv,“ radí web yummly.com.

Připravte si rychlé domácí pickles

Pickles neboli rychle kvašená zelenina je snadná na přípravu a zachutná snad každému. Navíc může podpořit vaši imunitu, což se při aktuálně panujícímu podzimu určitě hodí.

Co jsou pickles? „Pickles označuje různé druhy kvašené neboli fermentované zeleniny. Fermentaci znali už naši předci a jedná se o prastarý způsob uchování zeleniny bez nutnosti sterilizace,“ vysvětluje web fresh.iprima.cz.

Jak na to?

Nejdříve si připravte zeleninu – očistěte vámi vybrané druhy zeleniny, jako je třeba cibule, celer, mrkev, paprika, okurky, ředkvičky, kedlubna nebo třeba dýně.

Do misky dejte sůl (asi 15 až 20 gramů na 1 kilogram zeleniny), přidejte zeleninu a vše rukama pořádně promačkejte, aby zelenina pustila šťávu. Poté vezměte sklenici a zeleninu do ní napěchujte. Pickles by se mělo nechat kvasit při pokojové teplotě 3 až 5 dnů.

Zdroj: yummly.com, fresh.iprima.cz, foodhero.com, americastestkitchen.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz