Nejstarší svatební dort na světě přežil i druhou světovou válku

Zdroj: Profimedia

Dorty jsou důležitou součástí svatebních oslav, ale většina z nich nepřežije ani do druhé dne. Existuje však jedna výjimka. Svatební dort z anglického Basingstoke už má za sebou více než 100 let.

Možná se vám na něj nebudou sbíhat sliny, ale je považován za nejstarší kompletní svatební dort na světě. Vyroben byl krátce poté, co si Charles H. Philpott a jeho žena otevřeli rodinné pekařství s názvem C.H. Philpott, Baker and Confectioner ve městě Basingstoke v Anglii. Psal se rok 1898.

Z půdy do muzea

Po dobu 66 let od otevření pekárny vystavovali manželé Philpottovi dort ve výloze obchodu a v roce 1964, po uzavření pekárny, jej přemístili do svého domu.

V roce 1995, téměř sto let poté, co byl poprvé upečen a vystaven, věnovala dcera Philpottových starožitný dort místnímu Willisovu muzeu. Učinila tak na sklonku svého života, jelikož se obávala, že by ho někdo mohl objevit na půdě a myslet si, že jí někdo utekl od oltáře.

Zásah bombou

Na dortu se samozřejmě podepsal zub času a také bomba. V roce 1940 během bombardování města Basingstoke dostala pekárna přímý zásah. Ten způsobil velké škody, a přesto zdánlivě křehký svatební dort, jehož stáří se v té době již blížilo půlstoletí, utrpěl pouze jedinou prasklinu. Prasklina společně se změnou barvy jsou jedinými nedokonalostmi dortu. Ke změně barvy došlo prosáknutím cukru do původně bílé polevy, která tím nabyla hnědé barvy.

Při konzervačních testech, které tým muzea provedl po darování, bylo zjištěno, že dort zůstal uvnitř vlhký i po více než sto letech. Ačkoli se jedná o působivý příklad trvalé kvality, muzejní tým musel vynaložit značné úsilí, aby se stav dortu dále nezhoršoval.

Byla provedena citlivá operace, na které se podíleli dva konzervátoři, kteří dort vysušili pomocí silikagelu. Tato látka podobná lepidlu svatební dort vysušila a zpevnila. Dort je nyní pod neustálým dohledem vystaven v muzeu.

Dort ze starověkého Egypta

Na titul nejstaršího dortu na světě si ale bude muset ještě chvíli počkat. Podle Guinnessovy knihy rekordů pochází nejstarší dochovaný dort z doby před 2 200 př. n. l z území Egypta. Po nalezení v hrobě Pepioncha se stal vzácným kouskem Muzea potravin Alimentarium ve švýcarském Vevey.

Zdroj: Sky News, Guinessova kniha rekordů, Daily Mail, Atlas Obscura

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz