Jste unavení, bez koncentrace a máte stále pocit hladu? Možná vám chybí sacharidy

Zdroj: Shutterstock

Sacharidy jsou společně s bílkovinami a tukem pro člověka základními živinami. Ve zdravém jídelníčku by měl být jejich příjem sice omezený, nesmíme jich ale zase do těla dostávat málo. Jaké jsou znaky toho, že konzumujete nedostatek sacharidů?

V přírodě jsou nejvíce zastoupeny sacharidy, které v lidském organismu zastávají spoustu důležitých funkcí. Tou nejdůležitější je doplňování energie, uvádí Eating Well.

Podílí se ale také na funkci imunitního systému, ovlivňují vznik a průchod některých onemocnění a podíl mají také na funkci rozmnožovací soustavy. Jsou zkrátka velmi důležité a neměli bychom je z jídelníčku zcela vynechávat.

Vždy unavení

Prvním znakem toho, že máte sacharidů nedostatek, je to, že jste věčně unavení. Sacharidy se přeměňují na energii efektivněji než bílkoviny nebo tuky, takže se při nízkosacharidové dietě můžete během dne cítit trochu pomalejší.

To může mít dopad nejen na běžné fungování, ale třeba také na cvičení, které pak nevykonáváte tak efektivně. Pokud držíte nějakou dietu, je tak dobré se zamyslet nad tím, jak moc sacharidy skutečně omezit.

Ztráta koncentrace

Pokud budete během dne pociťovat, že se na některé věci nedokážete soustředit, možná jen potřebujete doplnit sacharidy. A jde to i zdravě. Dejte si sladké brambory, celozrnný chléb nebo nějaké to sladké ovoce, uvidíte, že vám bude lépe.

Pocit hladu

Může se stát, že i po dobrém a vydatném jídle budete mít za chvíli pocit, že vás nezasytilo. Už půl hodiny po obědě pocítíte hlad a budete se ptát sami sebe, jak je to možné.

Je to tím, že sacharidy ve skutečnosti potlačují chuť na další jídlo. Tím regulují pocit vaší sytosti. Pokud jich budete jíst málo, jednoduše budete mít častěji hlad.

Vysadit z jídelníčku sacharidy neznamená jen nejíst sladkosti a vynechávat limonády. Přijdete také o ovoce, o pečivo, mnoho druhů zeleniny. Vždy je třeba myslet na to, že i při nízkosacharidové dietě tyto potraviny alespoň v malém množství do těla dostat potřebujete.

Zdroj: Healthdigest, Eat This, Eating Well

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz