Nejdražší potravina světa: Pochází z extrémně vzácných ryb a dáte za ni pořádný balík

Zdroj: Shutterstock

Kaviár je obecně jídlo, které je považováno za luxus. Někteří lidé ho milují, jen málokdo si ho ale může dopřát denně. A to se bavíme o tom klasickém. Víte ale, že existuje také bílý kaviár, který je ještě daleko dražší?

Podle některých zdrojů je dokonce úplně nejdražším pokrmem na světě. Za kilogram bílého kaviáru dáte pořádný balík, podle serveru Epocha v přepočtu 1 700 000 korun.

Z extrémně vzácného jesetera

Bílý kaviár se získává z jeseterů-albínů, což je sladkovodní ryba řadící se k jedněm z nejstarších druhů. Na světě je její výskyt extrémně vzácný, a právě proto i její jikry mají neskutečně vysokou cenu.

Těmto rybám chybí jeden z genů potřebný k produkci melaninu. Proto jsou jeseteři bíle zbarvení. Toto jejich „postižení“ je vnímáno za velmi vzácné. Jejich chov je náročný.

Z jednoho jesetera-albína lze sebrat zhruba 300 gramů bílého kaviáru, uvádí Finedining Lovers. Ti před vykucháním prochází ultrazvukem, aby bylo jisté, že na jejich smrti nebude majitel nijak tratit.

40 chovatelů po celém světě

Albinotická forma jesetera je na chov složitá. Po celém světě existuje jen 40 lidí, kteří se mu věnují, uvádí Lifestyle Asia. Podle chovatelů je důležité mít především trpělivost.

Počáteční investice do ryb je velmi vysoká. Trvá i několik let, než mohou být použity pro účel produkce bílého kaviáru.

Neexistuje žádný výzkum, který by naznačoval, že bílý kaviár chutná jinak než ten běžný. I tak je o něj ale u bohatých velký zájem.

Zdroj: Lifestyle Asia, Finedining Lovers, Caviar Star, Epocha

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz