Nejchutnější paštika je vždy ta domácí. Zkuste ty podle francouzského a italského receptu s jasně daným složením

pastika
Zdroj: Shutterstock

Domácí paštika je výbornou alternativou pro všechny, kdo mají rádi paštiky, ale často vrací úhledné vaničky nebo sklenice v obchodech zpět do regálu, když si přečtou složení výrobku a prohlédnou si cenu. S domácím produktem je složení jasně dané a každý si může paštiku přizpůsobit své chuti.

Přestože se paštika přisuzuje Francouzům, na jídelních stolech se objevila už ve starověkém Římě. Masovou oblibu však získala až ve středověku a receptů na její přípravu bylo opravdu mnoho.

Právě ve Francii se podle Les Petits Cochons stala paštika regionální záležitostí. A tak někde nedali dopustit na paštiku ze zvěřiny, jinde se dělaly paštiky ze sluk nebo třeba ze skopového.

Napoleonova soutěž

O konzervaci této dobroty se zasloužil Napoleon, který potřeboval uchovat potraviny pro své armády. Vyhlásil soutěž, již vyhrál Nicolas Appert. Ten vymyslel konzervování všeho druhu ve sklenicích, které se zazátkovaly korkem a vařily. Právě pro paštiky to byl ideální způsob, jak je uchovat.

Paštiky se tak staly ideálním dárkem, který si hosté odváželi z návštěv. Nechyběly v cestovních zavazadlech a rodiny si je vozily na piknik.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ZUZANA EISOVÁ (@inkitchenwithzuz)

Paštiku si můžete podle jednoduchého francouzského receptu připravit i doma. Nemusí jít nutně jen o rozmixovaná orestovaná drůbeží játra.

Vepřová paštika z masa a jater

K výrobě paštiky podle Domaine Picard, kterou můžete pohostit přátele na větší oslavě, budete potřebovat 1 kg vepřového masa. Může jít i o odřezky, které zůstaly z přípravy jiného pokrmu.

K masu se přidá 0,5 kg jater. Obě suroviny se pomelou tak, aby vzniklá hmota byla hrubozrnná.

Potřeba bude ještě 1 vejce, 2 lžíce mouky, 3 šalotky, 15 g soli, 2 g pepře (na kilo pomleté hmoty) a bylinky dle vlastní chuti (petržel, tymián, provensálské koření).

Pomleté maso a játra se osolí a opepří, šalotka se pokrájí a smíchá s masem. Vše se okoření podle chuti, vloží do teriny a nechá se den odležet v chladu přikryté fólií.

Poté se paštika peče 3 hodiny při teplotě 150 °C. Nechá se vychladnout a podává se s čerstvým chlebem.

Paštika z kachních jater, po které se jen zapráší

Paštika z kachních jater má výraznější a silnější chuť než ta s kuřecími játry, ale je opravdu lahodná, zvláště namazaná na domácím celozrnném chlebu.

Na paštiku podle italského blogu Cucina con Sara budete potřebovat 400 g kachních jater, 200 g bílé cibule, 400 g másla, velký panák marsaly, malý panák koňaku, 2 bobkové listy, sůl a pepř. Na ozdobu se hodí vlašské ořechy.

Kachní játra omyjte a očistěte a odstraňte veškerý přítomný tuk. Nakrájejte je na malé kousky. Cibuli nakrájejte nadrobno a osmahněte ji na velké pánvi se 100 gramy másla. 

Přidejte bobkový list a kachní játra a dobře je opečte. Polijte marsalou a koňakem a pokračujte ve vaření asi 15 minut. Dochuťte solí a pepřem.

Směs nechte vychladnout, vyjměte bobkový list a vše rozmixujte na krémovou konzistenci.

Nakonec rozpusťte zbytek másla a důkladně ho vmíchejte do paštiky. Paštiku můžete rozdělit do malých formiček nebo do jedné velké formy.

Před podáváním by se měla nechat odležet, aby se chutě propojily. Při servírování se nazdobí jádry vlašských ořechů.

Zdroj: Les Petits Cochons, Domaine Picard, Cucina con Sara

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz