Myčka nádobí bývá špinavější, než si myslíte. Jak ji důkladně vyčistit i bez chemie

Zdroj: Shutterstock

Myčka nádobí – skvělý pomocník v domácnosti, bez kterého si většina lidí neumí svůj život už představit. Věděli jste ale, že i myčku je potřeba čas od času důkladně vyčistit?

Možná vás nikdy nenapadlo mýt stroj, který myje vaše nádobí, jelikož máte pocit, že se myčka automaticky čistí sama s každou várkou špinavého nádobí. Ve skutečnosti tomu tak není.

Pravdou je, že prosté spuštění myčky (i prázdné) ji nevyčistí do hloubky, aby došlo k odstranění usazených potravin, mastnoty a nerozpuštěného mycího prostředku. Nejen, že to má za následek nevzhledné usazeniny a páchnoucí myčku, ale navíc vaše nádobí nebude dokonale čisté, jelikož na něm zůstane špinavý film.

Nejsou potřeba žádné speciální přípravky

Než myčku nádobí naplníte, zvažte, zda by již nepotřebovala hloubkově vyčistit. K čištění dokonce stačí použít věci, které již máte doma.

Dobrou zprávou je, že spotřebič udělá veškerou těžkou práci za vás. Není proto třeba trávit čas drhnutím. Použití správných čisticích roztoků vám zajistí čistou myčku pouhým stisknutím tlačítka.

Hloubkově vyčistit myčku lze například pomocí octa a jedlé sody. Ocet funguje tak, že rozkládá mastnotu a špínu, zatímco jedlá soda odstraní všechny nepříjemné pachy a zanechá vaši myčku jasně čistou. Opakováním tohoto jednoduchého čisticího procesu každý měsíc můžete dosáhnout velkých výsledků.

A co k tomu budete přesně potřebovat? Dva šálky bílého nebo jablečného octa, jeden hrnek jedlé sody a případně zubní kartáček.

Postup je velmi jednoduchý

Před čištěním musí být myčka zcela prázdná. Skleněnou odměrku naplněnou odměřeným octem umístěte na horní přihrádku vaší myčky. Spusťte normální cyklus bez mycího prostředku. Jakmile cyklus skončí, vyjměte odměrku a vytáhněte spodní koš. Nasypte jedlou sodu na dno myčky. Spusťte krátký cyklus s horkou vodou. Pomocí zubního kartáčku ještě můžete dočistit všechny odolné skvrny. Po dokončení tohoto postupu bude vaše myčka bez nečistot a bude svěže vonět.

I když není nutné hloubkově čistit myčku denně nebo týdně, existuje několik kroků, které můžete pravidelně provádět, abyste co nejvíce zabránili usazování.

Zvykněte si po každém použití vyčistit zbytky jídla z myčky. Vytáhněte spodní přihrádku a zkontrolujte, zda v nádobce či košíku na příbory nezůstaly nějaké zbytky. K odstranění můžete použít papírovou utěrku. Předejdete tak zápachu a nevzhlednému usazování.

Co je třeba vyčistit na týdenní bázi

Týdenní péče o vaši myčku by měla zahrnovat otření veškerých zbytků na vnitřních dveřích, otevíracím mechanismu a ovladačích myčky pomocí vlhké houby nebo utěrky.

Každý týden také opláchněte filtry pod horkou vodou a pomocí zubního kartáčku vydrhněte sítko a odstraňte veškeré zbytky jídla. Vyhnete se tak skvrnám a filmu na nádobí.

U nerezových myček ještě vyleštěte vnější dvířka podle potřeby, abyste odstranili otisky prstů a skvrn. Využít můžete speciální čističe na nerez povrchy.

I když tyto kroky na denní a týdenní bázi pomohou v boji s nadměrnému usazování, je nutné jednou za měsíc hloubkové čistění, díky kterému se odstraní zbytky i z těžko dostupných míst.

Zdroj: allrecipes.com, today.com, bhg.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz