Mrkvová dieta: Její pravidla jsou snadná a výsledky viditelné, přesto má své stinné stránky

Zdroj: Shutterstock

Mrkev je pro někoho méně a pro jiného více oblíbená zelenina typická svou vesele oranžovou barvou. Pravidelně se objevuje v našem jídelníčku, ať už v podobě osvěžujícího salátu, nebo jako přísada do základu celé řady jídel.

Mrkev dodává tělu nepostradatelné živiny a zajišťuje hladké trávení. Navíc obsahují vysoké množství beta-karotenu, který může zlepšit lidský zrak. Právě proto jistě i vám babička nebo maminka kladly na srdce, že jíst mrkev je dobré pro vaše oči. Existuje dokonce i mrkvová dieta, která slibuje, že vám pomůže zhubnout.

Jak mrkev prospívá tělu?

Mrkev je nesmírně prospěšná pro vaše zdraví. Je zdrojem pro lidské tělo nezbytného vitaminu A, jehož nedostatek může u dětí způsobit slepotu.

„Naše tělo přeměňuje vitamin A z potravy na chemikálie zvané retinoidy, které interagují s našimi tukovými buňkami a ovlivňují růst nových tukových buněk, ukládání tuku a obezitu,“ doplňuje ndtv.com.

Kromě toho mrkev obsahuje řadu antioxidantů, které zabraňují ztrátě zraku související s věkem, pomáhají vyplavovat toxiny z těla a dokonce předcházejí riziku rakoviny plic.

V neposlední řadě jsou mrkev potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které jsou nesmírně užitečné při hubnutí. A právě na to spoléhá mrkvová dieta.

Co je mrkvová dieta?

Existuje dokonce hned několik verzí mrkvové diety. Tou nejběžnější je dieta „ala přidejte mrkev do každého jídla“, která funguje tak, že před každým jídlem sníte jednu celou mrkev.

„Mrkev je nízkokalorický, ale pozoruhodně sytý produkt, který tvoří základ tohoto stravovacího plánu,“ vysvětluje betterme.world. Jednoduchým nahrazením části jídla mrkví se rychleji zasytíte a déle se budete cítit sytější.

Týdenní dieta s mrkví

Další alternativou, která už je ale poměrně náročnější na udržení, je dieta založená na mrkvové stravě. Tato dieta trvá týden.

A jak na to? Celý týden jíte pouze jídla připravená z mrkve. Mohou být syrová, ale zrovna tak můžete mrkev třeba uvařit. Je to na vás.

Dieta s mrkvovou šťávou

Opomenout nesmíme ani třetí variantu. V tomto případě jde o dietu s mrkvovou šťávou, což je mnohem více detox nežli dieta.

Trvá 3 až 7 dní, během kterých pijete pouze šťávu z mrkve. Je potřeba dodržovat intervaly a pít mrkvovou šťávu každé 2-3 hodiny.

Funguje?

Odborníci před mrkvovou dietou varují. Upozorňují na riziko, že většina lidí ztracená kila nabere zpátky hned poté, co se po skončení diety začnou stravovat tak, jak jsou běžně zvyklí.

Problém je také v tom, že mrkev postrádá základní živiny potřebné pro správné fungování vašeho těla, jako je vápník, železo a tuk. To může způsobit únavu, vypadávání vlasů a kožní problémy.

Zdroj: betterme.world, ndtv.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz