Melounová dieta: Sladký a lákavý úbytek váhy. Má jasná pravidla, ale nehodí se pro každého

Zdroj: Shutterstock

Už se to konečně blíží: melounová sezona, které se možná ani vy nemůžete dočkat. Období, kdy cena za kilo melounu klesne třeba k sedmi korunám, a my si budeme moci tohle šťavnaté sladké ovoce (ve skutečnosti je meloun zelenina) dopřávat ve velkém množství.

Dáváme si ho jen tak, někdo si zamiloval kousky melounu se strouhaným balkánským sýrem. A co dieta, ve které hraje meloun hlavní roli? O té už jste slyšeli?

Co je melounová dieta?

Asi nejznámější verzí melounové diety je ta s čistým melounem. „Při dodržování této verze diety nejíte v první fázi nic jiného než jen meloun,“ upřesňuje timesofindia.indiatimes.com.

Tato počáteční fáze trvá tři dny. Protože jíte pouze vodní meloun, zpravidla zvládnete sníst jeden velký meloun každý den.

Kdo ji vymyslel?

„Melounová dieta je připisována Harbhajanovi Singh Khalsovi, jogínovi, který vystupuje pod jménem Yogi Bhajan,“ odhaluje livestrong.com.

V jeho verzi je ale mírně upravená. Dieta podle Yogi Bhajana trvá celkem pět dní a kromě čistého melounu při ní můžete jíst ještě papáju.

Má nějaká pravidla?

Jedním z pravidel diety je masírovat si tělo během očisty mandlovým olejem, cvičit jednoduché cviky jógy a provádět dechová cvičení.

Melounové dietě také předchází tří až sedmidenní období předběžné očisty, kdy byste měli jíst lehce a vyhýbat se masu, mléčným výrobkům, rychlému občerstvení, kofeinu a sladkým jídlům a nápojům.

Proč je středobodem diety právě meloun?

„Meloun je přirozeně sladké, nízkokalorické ovoce, které obsahuje hodně vody,“ vysvětluje shape.com.

Dodržování diety skládající se pouze z vodního melounu může dočasně způsobit pocit sytosti. Nemáte pocit hladu, ale zároveň přijímáte jen malé množství kalorií.

Opravdu zhubnete?

Ohlasy lidí, kteří se rozhodli držet melounovou dietu, působí pozitivně, pokud jde o hubnutí. S melounovou dietou skutečně nějaké to kilo zhubnete.

Výsledky, tedy kolik kilogramů za těch pár dní shodíte, se ale hodně liší a záleží na člověku, jak se s dietou jeho tělo popasuje.

Melounová dieta sice slibuje rychlé hubnutí, ale je pouze krátkodobá jako každá jiná módní dieta. Jakmile se vrátíte ke klasickému stravování, pravděpodobně ztracená kila naberete zpět.

Rizika

Vzhledem k tomu, že dieta zahrnuje pouze jedení vodních melounů, připraví vás o veškeré bílkoviny a tuky, které jsou základními živinami pro zdravý život.

Nikdo by to neměl s dietou přehánět, protože může mít negativní zdravotní účinky. Dietu nesmí dodržovat těhotné ženy a diabetičky.

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com, livestrong.com, shape.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz