Jarní detoxikační plán: Zbavte tělo škodlivin a zhubněte. Tento plán vás připraví na plavkovou sezónu

Zdroj: Shutterstock

Léto není moc daleko a s tímto časem přichází předletní očista a cíle zhubnout. I když je něco pravdy na tom, že pokud příjem kalorií převyšuje jejich spalování, potenciálně dojde k přibírání na váze, nebere se v úvahu, že ne všechny kalorie jsou vytvořeny stejně, ani nepůsobí v těle stejně.

A jak to tedy je?

Některé plnohodnotné potraviny ve skutečnosti způsobují, že tělo spálí dvakrát více kalorií ve srovnání se zpracovanými potravinami. Esenciální živiny jsou nutné k udržení optimálního fungování metabolismu, takže je moudré zaměřit se nikoli na to, kolik kalorií tělu dáváte, ale spíše na kvalitu potravin a živin, které nabízejí.

Příklad: Hrst ořechů nabízí více kalorií než dietní limonáda. Ořechy také obsahují využitelné živiny, které budují tkáně, poskytují základní tuky a minerály a umožňují optimálně fungovat. Dietní limonáda nemá pro tělo žádný přínos a je ve skutečnosti plná škodlivých chemikálií.

Základem očisty jsou zdravé potraviny

Při očistě je důležité vybrat složky, které nezpůsobují extra stres a poškození organismu. Zůstat zdravý je kombinací dobrého trávení, správné výživy a výběru potravin, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi. Když hladina cukru v krvi klesne, tělo ukládá kalorie jako tuk, takže cílem je jíst potraviny, které jsou vysoce výživné, plné vlákniny a vytvářejí pocit sytosti. Klíčem k tomu, jak zůstat zdravý, shodit pár kilo a skutečně si tuto váhu udržet, je zavést nové zdravé návyky a styly stravování – a pak u nich vydržet. Tělo nereaguje dobře na jojo diety se sníženým obsahem kalorií a tento rychlý úbytek hmotnosti ve skutečnosti způsobuje, že tělo ukládá tuk.

Tato očista využívá komplexní přístup k jídlu

  • Nejlepší je jíst čerstvé potraviny. Zpracované potraviny jsou ochuzeny o cenné živiny a jsou plné chemikálií a cukrů. I čerstvá mrkev nebo plátky okurky s citronovou šťávou a solí mají skvělou chuť.
  • Zůstat hydratovaný omezuje pocit hladu. Nejlepší je pít hodně vody před a po jídle, ale ne během jídla. Voda pomáhá tělu detoxikovat, což udržuje trávicí systém zdravý. Ideální je popíjet čaje a vodu po celý den. Pokud je třeba pít během jídla, ideální je sklenice teplé vody s citronem nebo třeba šálek mátového čaje.
  • Konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny pomáhá tělu udržet si déle pocit zasycení. Vláknina pomáhá tělu odstraňovat toxiny a udržuje trávicí systém zdravý, aby se živiny mohly správně vstřebat do těla. Dobrými příklady jsou čočka, fazole, chřest, brokolice a květák.
  • Cvičení, spánek a nestresování se jsou stejně důležité a mohou pomoci snížit hladinu kortizolu, hormonu zodpovědného za tvorbu tuku v těle. Hladina kortizolu se zvyšuje, když jsme ve stresu nebo unavení. Cvičení snižuje hladinu kortizolu a je nezbytné pro detoxikaci a celkové zdraví kardiovaskulárního systému. Pomáhá také usnadnit vylučování toxinů z těla. Ideální je alespoň půlhodina denně.
  • Detoxikaci lze napomoci saunou a párou, detoxikační koupelí a studenou sprchou. Všechny tyto způsoby jsou skvělé pro detoxikaci, zlepšení zdraví a vzhledu pokožky před létem a pro podporu odbourávání stresu. Minutová studená sprcha na závěr pomáhá zbavit se toxinů.
  • Bylo prokázáno, že konzumace zdravých bílkovin zvyšuje úroveň nasycení. Při očistě a snaze zhubnout se jako ideální ukázala strava s vysokým obsahem bílkovin a zeleniny. Mezi vegetariánské možnosti patří čočka, naklíčené luštěniny, quinoa, cizrna, ořechy, konopná srdíčka, spirulina, syrová slunečnicová semínka, chia, mandle, kapusta, vejce, klíčky a brokolice. Možnosti živočišného původu zahrnují sardinky, makrely, sledě, konzervovaného divokého lososa nebo čerstvého lososa a pstruha. Vždy jsou lepší bílkoviny, které mají omega-3 mastné kyseliny. Při výběru drůbeže se vyplatí připlatit si za farmářské kuře bez hormonů.

Zdroj: eggs.ca, thenewpotato.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz