Moringa olejodárná obsahuje 7× více vitamínu C než pomeranče

1-113157810
Listy a prášek z moringy (zdroj: samphotostock.cz)

Moringa olejodárná je rostlina, která je často řazena mezi tzv. superpotraviny. Obsahuje totiž mnoho účinných látek včetně velkého množství vitamínu C.

Původ a rozšíření moringy

Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je strom, který pochází z Himálaje, ale postupem času se rozšířil do dalších oblastí. V současné době se pěstuje v teplejších oblastech po celém světě, a to především na indickém subkontinentu, arabském poloostrově a v některých afrických oblastech. Především listy a plody jsou zde využívány jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství.

Kde si moringu pořídit?

Listy ani plody moringy olejodárné v České republice s největší pravděpodobností neseženete. Na druhou stranu si je možné bez větších problémů pořídit kapsle a prášek, které lze využít jako nutričně hodnotný doplněk stravy. Pokud byste však chtěli čerstvé listy a plody, můžete si zakoupit rovněž semena, z nichž si lze rostlinu vypěstovat i v našich podmínkách, ač to není nejjednodušší.

Využít moringy v kuchyni

V kuchyni jsou využívány především listy (v Indii a Africe), a to do salátů, polévek i omáček, a zároveň plody (především na indickém subkontinentu). Ty je možné využít podobně jako fazolové lusky, ale zužitkovat lze i semena, která nacházejí uplatnění při pražení. V ČR ale seženete pouze kapsle a prášek, jež je ale rovněž možné využít v kuchyni, a to např. při přípravě zdravého smoothie.

Moringa jako superpotravina

Jednotlivé části moringy olejodárné obsahují mnoho účinných látek. Vyskytuje se v ní např. 7× více vitamínu C než v pomerančích, takže je často řazena mezi tzv. superpotraviny. Kladný vliv má konkrétně na trávení, může přispívat ke zpomalení stárnutí buněk a zároveň se podílí na zlepšení imunity. Navíc může pomoci při horečce, pozitivně působí na horní cesty dýchací, stejně jako při některých zánětech.

Zajímavosti o morinze

  • Moringa olejodárná neobsahuje pouze mnoho vitamínu C, ale třeba také draslíku. Konkrétně se ho v ní nachází 3× více než v banánech.
  • V rostlině se vyskytuje rovněž kvalitní rostlinné bílkoviny, takže se jedná o vhodnou potravinu pro vegetariány a vegany.
  • Někdy jsou využívány rovněž květy, a to jako afrodiziakum. Ve větším množství nicméně mohou vyvolat potrat.
  • V léčitelství jsou zároveň používány kořeny, které se využívají i v kuchyni jako náhražka křenu (mají palčivou chuť). Na druhou stranu obsahují jedovatý alkaloid spirochin.
  • V některých oblastech světa nachází uplatnění i kůra moringy, a to především k zisku vlákna pro výrobu rohoží a provazů.
Přidat na Seznam.cz