Moravský vrabec s chlupatými knedlíky: Česká klasika, na jejíž přípravě není nic složitého

Zdroj: Shutterstock

Pro českou kuchyni jsou knedlíky typickým jídlem. Možná vás ale překvapí, kam až sahá jejich historie. Už ve starověku se totiž pod tímto pojmem skrývaly kuličky z pečiva a masa. První recept na knedlíky se objevil v roce 400 před naším letopočtem, píše Amylon.

Až v 7. století se začalo mluvit o houskových knedlících. Tehdy se začalo jídlo dělat bez masa, přidávala se k němu mouka a už se daleko více podobalo tomu, co známe dnes. Od 17. století se potom v kuchařkách začaly objevovat recepty na různé druhy knedlíků.

Chlupaté knedlíky

Někteří lidé mají za to, že se jim říká chlupaté knedlíky kvůli tomu, že jsou smíchány se zelím. Ve skutečnosti jsou ale pojmenovány podle nastrouhaných brambor, které z nich i po uvaření trčí jako chlupy. Alespoň tak mi to kdysi vysvětlila babička.

Ta mě naučila jednoduchý recept na tento pokrm, který obvykle dělám jako přílohu k moravskému vrabci. K tomu si hodí i knedlíky houskové, já ale dávám přednost těm bramborovým.

Recept na českou klasiku

Na přípravu moravského vrabce budete potřebovat 500 gramů vepřového plecka, 500 gramů bůčku, 50 gramů sádla, 20 gramů hladké mouky, 2 cibule, 5 stroužků česneku a sůl.

Na chlupaté knedlíky si připravte 750 gramů brambor, vajíčko, 250 gramů mouky, sůl, cibuli a kysané zelí.

Maso pokrájejte na větší kousky, osmahněte na cibulce a přidejte česnek. Po krátkém prohřátí dejte vše do trouby na 200 °C. Po pečení výpek zaprašte moukou, vznikne vám lahodná šťáva.

Než se maso upeče, připravte si knedlíky. Brambory nastrouhejte najemno, vymačkejte z nich vodu a do mísy k nim přidejte další ingredience. Vznikne vám těsto, které je o něco tužší než těsto na bramboráky.

Vytvarujte z něj šišky, které dáte vařit do vody. Hotové je potom smíchejte s osmahnutou cibulkou a kysaným zelím. Chlupaté knedlíky můžete podávat k vrabci, nebo je vylepšit vyškvařenou slaninou, kterou do nich zabalíte. Jakým způsobem si je vychutnáte, to je pouze na vás.

Zdroj: Amylon, Autorský článek

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz