Mléčná dieta vás „levně“ zbaví břišního tuku. Dietoložka radí, čemu se vyvarovat

Zdroj: Shutterstock

I v normálním období má člověk přes zimu, a především přes vánoční svátky, tendenci nabrat pár kilogramů navíc a jen těžce se jich zbavuje. Právě proto se daří všem dietám a lidé jsou ochotní za ně utrácet nemalé peníze.

Obecně k dietám

S dietami to samozřejmě není tak jednoduché, jak to inzerují prodejci. Konkrétní dieta není většinou pro každého a je třeba dobře si vybrat a poté naprosto přesně dodržovat přísná dietní pravidla. Jinak se efekt nedostaví vůbec, nebo jen v mnohem menším rozsahu.

Mléčná dieta označená jako novinka

Mléčná dieta patří k těm ekonomicky méně náročným, ale je poměrně drsná a také nezdravá.

Když před časem uvedl magazín NDVT, že jde o novou dietu, neměl tak úplně pravdu. Dieta založená na konzumaci mléčných produktů už je u nás zavedená roky, i když v trochu jiné podobě. Právě pandemie se postarala o to, že se zase stala populární.

Zmiňovaný magazín NDVT se opírá o znalosti odbornice na diety Paviathry N Raji z Columbia Asia Referral Hospital, která popisuje tuto hodně rozporuplnou metodu hubnutí založenou na pití odstředěného mléka po dobu jednoho měsíce. Každý den je totiž třeba vypít 2 litry odstředěného mléka.

Mléko v tak velkém množství dodá do organismu velké množství vápníku, který pomáhá tělu zbavit se zejména břišního tuku. Břicho je jednou z nejproblematičtějších částí těla, kde se uloženému tuku daří a je velmi těžké se ho zbavit.

Pokud je člověk na této dietě, tělo dostane z mléka jen mléčnou bílkovinu a vápník. Vše ostatní chybí, a to je špatně. Tělo potřebuje alespoň v minimálním množství vitamíny (například C a D), dále minerální látky jako hořčík nebo železo, a především vlákninu.

Kdo už se pro tuto drsnou dietu rozhodne, měl by se poradit s dietologem, jak co nejsnadnějším a nejvhodnějším způsobem dostat do těla další důležité látky a nenarušit přitom proces hubnutí.

Dietoložka upozorňuje na možné komplikace kvůli intoleranci laktózy, která může vést k nevolnosti, křečím, plynatosti, nadýmání a průjmu. Větší spotřeba mléka může kvůli mléčnému tuku způsobit akné.

Česká mléčná dieta

V našich končinách je mléčná dieta známá několik desetiletí. V době, kdy byla v módě, se jí říkalo „Dieta Rajka Dolečka“.

Profesor Rajko Doleček (1925-2017) byl český lékař zaměstnaný ve Fakultní nemocnici v Ostravě a vydal asi 200 publikací o dietách a zdravé výživě. Od této diety se distancoval a nechtěl s ní mít nic společného. Jeho jméno tak bylo jen zneužito a dieta nemá žádný odborný základ.

Jak tedy funguje česká varianta

Česká varianta není tak přísná, ale přesto je určená jen pro zdravé lidi, kteří v době diety nemají žádné náročné fyzické aktivity (nesportují). Dieta trvá 13 dní a slibuje zhubnutí 8 kg.

Základem diety jsou mléčné výrobky, ale jí se i malé porce libového masa, vajec, ovoce a zeleniny. Každý den je nutné mít pět jídel v pravidelných odstupech tří hodin. Kalorická hodnota jídla je velmi malá, a proto to není úplně ideální volba pro velké jedlíky, které bude trápit hlad.

Dostavit se může také pocit slabosti. Rozhodně by se neměla držet častěji než 1x do roka. Pokud už se pro takový způsob hubnutí rozhodnete, nebudete mít problém najít na internetu jídelníček a vyzkoušet si ho.

Je naprosto zásadní vynechat pečivo, dodržovat malé gramáže jídla a pravidelnost jednotlivých chodů. V danou hodinu, kdy je v plánu jídlo, si lze dopřát i kávu bez cukru a bez smetany. Stejně tak je nezbytné každý den vypít alespoň dva litry neslazených tekutin (voda, čaj, minerálky, voda s citronem). Vhodné je omezit množství soli. Jídelníček obsahuje jako jednu porci jídla například 2 vejce nebo 150 g nízkotučného tvarohu či 100 g zeleniny.

Je to tedy opravdu malé množství jídla, které každého nezasytí.

Zdroj: ndtv.com, mlecnadieta.info, ireceptar.cz
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz