Milovníci sýrů, pozor. Pokud ho konzumujete každý den, mohou vás potkat problémy

Zdroj: Shutterstock

Několik druhů sýra, hroznové víno, nějaká ta mandarinka a sklenice červeného vína. Tak vypadá dokonalý obložený talíř mnoha lidí, kteří dávají před šunkou přednost spíše sýru. Jenomže i když si třeba myslíte, že je sýr zdravější, nic se nemá přehánět.

Jistě, pokud si sýr dáte jednou za čas, je všechno v pořádku. Udělat si zdravou svačinku ve formě několika plátků tvrdého sýra s kousky měkkého hermelínu je skvělý nápad, ale pokud budete jíst sýr ve velkém množství, překvapivě se vám může stát mnoho nepříjemností.

Málokdo si pak své zdravotní problémy spojí s tím, že konzumoval sýr. Ve skutečnosti je to ale jedno z jídel, které dokáže v těle nadělat mnoho špatností. Prozradíme, na co si dát pozor.

Nízký krevní tlak

V roce 2015 vznikla v Americe podle healthdigest.com studie, která doporučuje lidem denně přijímat maximálně 2300 mg sodíku denně. Jenomže pro milovníky sýra je špatnou zprávou, že většina druhů obsahuje sodíku opravdu hodně, a denní dávku tak překročí raz dva.

Výzkum publikovaný v Evropském přehledu lékařských a farmakologických věd v roce 2018 studoval účinky Grana Padano, italského polotučného sýra, a zjistil, že u účastníků, kteří ho jedli 30 gramů denně, se krevní tlak snížil. Pokud by lidé jedli sýra opravdu hodně a pravidelně, mohli by mít s tlakem problémy.

Migrény

Především plísňové sýry obsahují velkou dávku histaminu, který může způsobovat migrény. Pokud patříte k těm, kteří trpí na časté bolesti hlavy, rozhodně se vyhněte přílišné konzumaci hermelínu, camembertu a podobných sýrů.

Naopak ale dobrá zpráva: Třeba sýr feta, balkánský sýr nebo mozzarella mohou tyto problémy snížit. Takže pokud za každou cenu musíte mít denně na jídelníčku sýr, jezte ho jen kousek a vybírejte si spíše z těchto druhů.

Pálení žáhy

Podle American College of Gastroenterology více než 60 milionů Američanů trápí pálení žáhy alespoň jednou za měsíc. Časté pálení žáhy může být známkou gastroezofageální refluxní choroby, která může mít vážné následky, například rakovinu jícnu.

Sýr je jednou z příčin, proč nás žáha může pálit častěji. Důvodem může být to, že konzumace sýra spouští uvolňování hormonu zvaného cholecystokinin, který spouští v žaludku pokyny pro uvolňování látek zpět do krku.

Plynatost

Častá plynatost je příznakem intolerance laktózy. A pokud sýra jíte opravdu hodně, je jedno, zda vaše tělo laktózu přijímá, či nikoli, zkrátka budete mít s plynatostí problémy.

Souvisí to i s tím, že pokud je sýr na vašem jídelníčku denně ve velkém množství, možná se častěji potýkáte s průjmy a žaludečními problémy. Ano, sýry sice jsou zdravé, ale všeho moc škodí.

Problémy se spánkem

Pokud musíte sýr na svůj jídelníček zařazovat, pokuste se ho nejíst před spánkem. Může se totiž stát, že budete mít problémy s nespavostí. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že to může být kvůli tomu, co pravidelně večeří.

Konzumace více než dvou mléčných výrobků denně je podle vědců obecně spojována s nespavostí. Dát si ale na noc kus sýra je pravděpodobně to nejhorší, co můžete udělat. Takže si tento hřích raději odpusťte.

Zdroj: eatthis.com, insider.com, healthdigest.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz