Miloval jej i papež Jan Pavel II. Nadýchaným kremešem potěšíte každého

Zdroj: Shutterstock

Dezert, jehož hlavní složky tvoří listové těsto a vanilkový krém, je oblíbený v mnoha zemích a jeho vznik sahá až do Rakouska-Uherska. Kromě stručné historie kremeše si také ukážeme, jak jej připravit.

Odkud kremeš pochází?

Kremeš je v Evropě velmi oblíbený dezert. Je znám pod různými jmény, z nichž většina vznikla z německého „cremeschnitten“. Kremeš se skládá ze dvou až tří plátů listového těsta naplněných krémem, které se obvykle zdobí pouze moučkovým cukrem, ale v některých variantách i cukrovou nebo čokoládovou polevou.

Podle některých historiků pochází recept na první kremeš ze směsi dvou kuchyní, rakouské a maďarské, tedy z Rakouska-Uherska. V mnoha bývalých rakousko-uherských regionech je oblíbený v různých obměnách, všechny však obsahují základ z listového těsta a pudinkový krém.

Kremeš ve světě

V Polsku je dezert podle webu Just Fun Facts znám pod názvem napoleonka jako oblíbený dezert papeže Jana Pavla II. Jiný polský název pro tento dezert je kremówka. V posledních letech byl dezert přejmenován na kremówka papieska na počest papeže Jana Pavla II.

V Černé Hoře se kotorská „krempita“ neboli kotorské těsto tradičně připravuje již několik století. V posledních letech má kotorská krempita v Kotoru svůj vlastní festival, který se koná od roku 2015 vždy v červnu.

Slovinská kremna rezina je zase charakteristický dezert Bledu – oblíbeného alpského letoviska usazeného na břehu stejnojmenného jezera. Recept na dort přinesl do místního hotelu Park v roce 1953 Ištvan Lukačević, šéfkuchař hotelové cukrárny. Do Bledu přišel ze Srbska, kde byl podobný dort již známý.

Pečeme kremeš

Na kremeš budete potřebovat 1 balení listového těsta, 3 vanilkové pudinky, 750 mililitrů mléka, 500 mililitrů smetany ke šlehání (co nejtučnější), 2 balení vanilkového cukru a moučkový cukr na posypání.

Listové těsto rozválejte na dva co největší pláty ve tvaru obdélníku. Kristína Nemčková na blogu Made by Kristína radí otočit plech dnem vzhůru a na něj rozložit pečicí papír a rozválený plát listového těsta. Díky tomuto otočení se těsto propeče rovnoměrně a nedojde k jeho zkroucení na krajích plechu.

Vidličkou na několika místech propíchněte těsto a dejte do trouby předehřáté na 180 °C na 15 až 20 minut. Až těsto zezlátne, vyndejte jej, propíchněte ty největší bubliny a nechte vychladnout. Stejně upečte i druhý díl těsta.

Čas, během kterého bude těsto v troubě, využijte na vyšlehání smetany do šlehačky, do které přidejte 2 balení vanilkového cukru. Za studena vyšlehejte mléko s pudinkovým práškem a do vyšlehané směsi přidejte 3 až 4 lžíce šlehačky, vznikne vám tak vláčný krém.

Po vychladnutí umístěte jeden plát listového těsta na plech, tentokrát normálně otočený, rovnoměrně na něj navrstvěte pudinkový krém, na vrstvu krému rozetřete šlehačku, přikryjte druhým dílem těsta a máte hotovo.

Zdroj: Made by Kristína, Apetit, Just Fun Facts

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz