Mezi nejčastější poruchy příjmu potravy patří záchvatovité přejídání. Netýká se i vás?

prejidani
Zdroj: Shutterstock

Poruchy příjmu potravy nejsou jen problémem dospívajících dívek, které chtějí vypadat jako modelky. Kromě mentální anorexie a bulimie se problém vztahuje i na osoby, které se přejídají.

Téměř polovina lidí s poruchou příjmu potravin se přejídá

Poruchy příjmu potravy nejsou volbou, ale jsou vážnými duševními chorobami a mohou mít významný dopad na všechny aspekty lidského života. Čím dříve je porucha příjmu potravy identifikována a člověk má přístup k léčbě, tím větší je příležitost k uzdravení nebo zlepšení kvality života.

Záchvatovité přejídání (BED)

Osoba s BED trpí nedostatkem kontroly nad množstvím konzumovaného jídla a dokáže ho během relativně krátké doby sníst velké množství. Záchvatovité přejídání potom často vyvolává pocity viny a studu a člověk má snahu jíst sám nebo tajit své stravovací návyky.

Během záchvatu přejídání má člověk pocit, že není schopen přestat jíst, což je často spojeno s vysokou úrovní úzkosti. U tohoto onemocnění je také specifické, že se osoby nesnaží jídlo vyzvracet, netrpí přehnanou potřebou cvičit a držet diety.

Důvody pro vývoj nemoci se mohou lišit případ od případu. Mezi známé příčiny patří genetická predispozice a kombinace sociálních a kulturních faktorů. BED se může objevit u lidí všech věkových kategorií a pohlaví, napříč všemi sociálními skupinami a z jakéhokoli kulturního prostředí. Podle australského magazínu NEDC jsou stejně postiženy ženy i muži.

Mezi nejčastější poruchy příjmu potravy patří záchvatovité přejídání. Netýká se i vás?
muž s talířem těstovin, zdroj: Shutterstock

Charakteristika BED

Osoba s BED se bude opakovaně přejídat. Záchvaty takového chování netrvají déle než dvě hodiny. Jde však o chování, které se může pravidelně opakovat i několikrát týdně. Aby byla porucha diagnostikována, musí obtíže přetrvávat alespoň tři měsíce.

Stravovací návyky

Osoby s touto poruchou většinou jedí velmi rychle a jedí i v případě, že nemají vůbec hlad. Většinou přestanou až v okamžiku, kdy se necítí dobře. Po přejídání velice často následuje pocit provinění a lidé se stydí za množství jídla a způsob, jakým ho konzumují.

Záchvatovité přejídání se často objevuje v období stresu, hněvu, nudy, osamělosti nebo úzkosti. Jídlo je tak způsob, jak se vyrovnat s náročnými emocemi nebo od nich odvrátit pozornost. K tomuto jednání může dojít i v průběhu diety, kdy člověk dlouhodobě cítí extrémní hlad.

Příznaky

Jak uvádí Mayo Clinic, většina lidí s poruchou přejídání trpí nadváhou nebo obezitou, ale není to pravidlem, a může mít i běžnou postavu.

V okamžiku, kdy člověk pozoruje a cítí tyto příznaky, měl by zpozornět:

  • konzumace neobvykle velkého množství jídla v určitém čase, například během dvou hodin
  • stravovací chování se vymklo kontrole
  • jedení až do nepříjemného stavu
  • tajné pojídání o samotě
  • velmi rychlá konzumace
  • pocit deprese, znechucení, hanby, viny nebo rozčílení kvůli jídlu
  • časté diety, které nemají efekt

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte nějaké příznaky záchvatovitého přejídání, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Problémy se záchvatovitým přejídáním mohou mít různý průběh – od krátkodobého po opakující se, nebo mohou přetrvávat roky, pokud se neléčí.

Zdroj: Mayo Clinik, NEDC

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz