Před spaním čokoládu nejezte, naruší vám klidný spánek. Dopřejte si naopak banán nebo listovou zeleninu

Zdroj: Shutterstock

Kvalitu našeho spánku ovlivňuje celá řada faktorů. Ať už je to teplota v ložnici, rušivé elementy, nebo také jídlo, na kterém si pochutnáme předtím, než ulehneme do postele.

Určitě jste už někdy slyšeli, že by člověk neměl jíst dvě až tři hodiny před spaním. Tohle nepsané pravidlo ale není jediné, které bychom měli mít na paměti. Hodně také záleží na tom, co před spaním jíte. Existují totiž potraviny, kterých byste se ve svém vlastním zájmu měli vyvarovat.

Co jíst před spaním?

Nejdříve se podívejme na to, jaké potraviny si můžete s klidným svědomím dopřát předtím, než se rozhodnete jít spát. Vhodnou volbou jsou například banány.

„Banány obsahují jak tryptofan, který může pomoci podpořit spánek, tak draslík, který je možná méně známým příznivcem spánku,“ vysvětluje web mashed.com.

Také si můžete dát k večeři lososa nebo tuňáka. Možná to nevíte, ale právě tahle večeře může vést k lepšímu spánku. Losos i tuňák v sobě stejně jako banány obsahují tryptofan, najdeme v nich i vysoký obsah vitamínu B6 nezbytný pro produkci melatoninu – ten ovlivňuje ospalost a spánek.

Listová zelenina i nízkotučné mléčné výrobky

Před spaním si můžete dopřát také listovou zeleninu. Čerstvý salát nezatíží váš žaludek, tělo ho nebude muset dlouho trávit. Kromě toho listová zelenina, jako třeba špenát nebo kapusta, vyniká vysokým obsahem vápníku a ten je důležitý pro produkci melatoninu.

Vyhýbat se nemusíte ani nízkotučným mléčným výrobkům. Záleží jen na vás, jestli to bude nízkotučné mléko, jogurt nebo třeba sýr. Nízkotučné mléčné výrobky vám dodají pocit sytosti, zároveň ale nenaruší kvalitu vašeho spánku.

Co naopak nejíst před spaním

Nyní se dostáváme k potravinám, které byste neměli před spaním jíst. Patří sem například kořeněná jídla.

„Mezi nejhorší potraviny, které můžete jíst před spaním, patří kořeněné potraviny, které mohou být těžké na trávení a způsobit pálení žáhy,“ píše web headspace.com.

Vyhýbat byste se měli i čokoládě. Je to sice jedna z nejoblíbenějších sladkostí, ale díky obsahu kofeinu to není ta nejlepší věc, kterou si můžete dát před spaním.

Mezi potraviny, kterým byste se měli vyhýbat, než půjdete spát, patří i citrusové plody. Ty totiž také mohou vyvolat poruchy trávení a tím narušit spánek.

Zdroj: mashed.com, headspace.com, healthline.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz