Lečo: maďarský pokrm, do něhož nepatří vejce a musí být pikantní

Lecho - stew with peppers, onions and sausages.
Lečo (zdroj: samphotostock.cz)

Lečo se řadí mezi typické středoevropské pokrmy, které původně pocházejí z Maďarska. Nutno ovšem dodat, že jej u nás připravujeme poněkud jinak.

Původ leča

Lečo (lescó) pochází z maďarské kuchyně. V této zemi patří mezi tradiční pokrmy a připravuje se jako hlavní jídlo i jako příloha. Postupem času se navíc rozšířilo i do dalších zemí střední Evropy, kde rovněž zdomácnělo. Dnes se tedy běžně připravuje také v ČR, Polsku, Německu i na Slovensku. Recepty v těchto zemích se ovšem od původní receptury poněkud odlišují.

Základní ingredience

Základem tohoto pokrmu je zelenina, konkrétně papriky, rajčata a cibule. Důležitá je rovněž mletá paprika a samozřejmě se dochucuje solí. Existuje mnoho variant tohoto pokrmu (viz níže). U nás se do něj např. běžně přidává vejce, které se ale v „domovském“ Maďarsku nepoužívá. Zde je navíc dělán výrazně ostřejší, neboť se rozhodně nešetří pálivou paprikou.

Zeleninové lečo a další varianty

Z výše uvedeného je patrné, že základem je zeleninové lečo, do něhož se mohou přidat např. brambory. Často se nicméně přidávají i další ingredience. Mezi nejpoužívanější patří klobása, ale využívána je rovněž slanina. Vegetariáni a vegani si mohou původní recepturu chuťově vylepšit za pomoci hub nebo luštěnin, když se jako zajímavá ingredience nabízí např. fazole.

Lečo z hlediska zdraví

Především zeleninové lečo patří mezi pokrmy, které lze označit za součást zdravého stravování, protože neobsahuje žádné problematické ingredience. Pokud si ovšem připravujete tento pokrm „vylepšený“ o klobásu, měli byste vědět, že uzeniny patří mezi karcinogeny. Samozřejmě že jednou za čas vám nijak výrazně neuškodí, ale měli byste je používat střídmě.

Zajímavosti o leču

  • Typické lečo by se mělo připravovat v kotlíku na otevřeném ohni. Jedná se tedy o ideální pokrm pro stolování v přírodě.
  • Může být přitom základem i pro další typický maďarský pokrm, totiž perkelt.
  • Toto jídlo je možné také zavařit, přičemž se jedná o jeden ze způsobů, jak „zazimovat“ zeleninu.
  • V české kuchyni je oblíbené lečo s moravskou klobásou a vejcem. Jak už jsme ale zmínili výše, tento pokrm se od toho původního poněkud liší.
  • Podobná jídla se připravují i jinde v Evropě – v Itálii se jedná např. o peperonatu, ve Francii zase o ratatouille.
Přidat na Seznam.cz