Houby na začátku léta: nasbírat si lze holubinky, hřiby nebo bedly

Neoboletus luridiformis in the natural environment
Hřib kovář (zdroj: samphotostock.cz)

Letošní léto sice zatím příliš nepřeje koupání, za to milovníci hub mají „pré“. Díky četnosti dešťových srážek totiž houby rostou „překvapivě“ jako po dešti.  

Holubinky

Holubinky jsou houby, které si v košíku z lesa neodnáší každý a zaměřují se na ně spíše zkušení houbaři. Proto je lze nalézt v poměrně hojném množství. Nasbírat si tak např. můžete holubinku mandlovou, která zasyrova chutná jako mandle, anebo holubinku namodralou, jež je mnoha mykology považována za nejchutnější. Holubinky rostou ve všech typech lesů, nicméně byste měli být obezřetní, ne všechny druhy (např. holubinka vrhavka) jsou jedlé a mohou způsobit žaludeční a střevní potíže.

Hřiby

Na začátku léta obvykle začínají růst první hřiby a v průběhu letních měsíců se postupně objevuje většina hřibovitých hub. Mezi prvními se přitom objevuje hřib dubový, který se obecně řadí k houbařsky nejvyhledávanějším druhům, anebo hřib kovář. Ten je velmi chutný, ale syrový či tepelně málo upravený může vyvolat žaludeční potíže. Na počátku léta si lze nasbírat také babky, což nejsou houby s právě nejlepší pověstí, nicméně se rovněž jedná o hřiby – jde o hřib žlutomasý.

Ryzce

Ryzec je rodem hub, který patří do čeledi holubinkovitých. Je tedy řazen do stejné skupiny jako výše zmíněné holubinky a oba druhy se vzájemně také dosti podobají. Ryzce obvykle začínají růst už v červnu, a to zvláště v letech s větším množstvím dešťových srážek (jako nyní). Mezi nejznámější zástupce přitom patří ryzec pravý. Ten má červeně, oranžové až vínově zbarvený klobouk a disponuje tmavšími soustřednými kruhy. Ačkoli syrový příliš dobře nechutná, po úpravě má skvělou pikantní kořenitou chuť.

Bedly

Bedly jsou dalšími houbami, které hojně rostou už od počátku letních měsíců. Jednoznačně nejznámější je přitom bedla vysoká, z jejíhož klobouku se dělají výtečné řízky, připravit si z něj lze „držkovou“ polévku a mezi známé recepty patří i bedla na kmíně. Při sběru byste měli být ovšem opatrní. Existuje totiž možnost záměny s jinými druhy, jako je např. bedla ostrošupinná, které jsou velmi jedovaté a jejich požití může skončit i fatálně!

Další houby, které si lze nasbírat už od začátku léta

Už od počátku léta se objevují rovněž klouzky, které ne všichni houbaři sbírají, protože se vesměs jedná o poměrně slizké houby. Všeobecně jsou proto oblíbenější třeba lišky, jež rovněž rostou už v tomto období. Mimo lesní porosty se pak objevují rovněž žampióny. Na některých místech už rostou rovněž křemenáče nebo kozáky. Z lesa si domů můžete přinést také muchomůrku růžovku, což je, ač jde o muchomůrku, výtečná jedlá houba, na které si pochutnáte.

Přidat na Seznam.cz